Robo Advisor

Robo-advisors, sanal asistan ya da robo-danışman. Nasıl tanımlarsanız tanımlayın FinTech yatırımlarında artık önemli bir paya sahipler.

2012 yılı, FinTech sektöründe hareketlenmenin başladığı, bu alandaki şirketlere ardı ardına yatırımların yapıldığı bir dönemin başlangıcını temsil ediyor. O tarihten bu yana geçen 5 yıllık süreçte robo-danışman geliştiricisi şirketler 1.32 milyar dolarlık yatırım almayı başardılar.

CB Insights tarafından hazırlanan bir rapora göre bu alandaki şirketlere olan ilgi ABD ağırlıklı olmakla birlikte dünyanın dört bir yanına yayılmış durumda. Yapılan yatırımları dünya haritasına yerleştirerek bir coğrafi dağılım elde eden CB Insights analistleri, dijital finansal hizmetler sunan danışmanlık şirketleri ile portföy yönetimini kolaylaştıran çözümler sunan şirketleri birer robo-danışman olarak tanımlıyor.

Hazırlanan rapora göre 2012’den bu yana yapılan yatırımların yüzde 57’si ABD’deki şirketlere yapılmış durumda. Bu ülkeyi yüzde 9 ile Almanya takip ederken İngiltere ve Çin takip eden ülkeler olarak sıralanıyor. Yatırım tutarları açısından bakıldığındaysa ABD dışındaki en büyük yatırımın Çin merkezli Wacai’ye yapıldığı görülüyor. CDH Investments, China Broadband Capital, China International Capital Corporation, IDG Capital Partners ve Qiming Venture Partners’ın iki farklı yatırım tutarında verdiği fon miktarı 130 milyon doları buluyor. Toplamda aldığı yatırım ise 186.6 milyon dolar. 2014 ve 2016’nın son çeyreklerinde iki farklı yatırım turunda yaklaşık 70 milyon dolar yatırım alan İngiltere merkezli Nutmeg ise ABD dışında yatırım alan bir diğer öne çıkan şirket.

Türkiye’den girişimlerin de listeye girmesini arzu ettiğimiz, 18 ülkeden şirketlerin yer aldığı haritayı aşağıda bulabilirsiniz.