Çevrimiçi müzik platformu Spotify, Blockchain girişimi Mediachain Labs’i satın aldığını açıkladı.

Finansal teknoloji altyapısı olarak kullanıma sunulan Blockchain, kullanım alanlarını genişletiyor. Farklı endüstrilerde kullanım potansiyeli bulunan Blockhchain, müzik dünyasına da adım atıyor. Spotify’dan yapılan açıklamaya göre Mediachain Labs şirketin bünyesine katıldı.

Mediachain, geçen yıl CoinDesk tarafından da kanıtlandığı üzere, yaratıcıların projelere bilgi eklemesine ve bit eşik bloğunda bir kayıt oluşturmasına olanak sağlayacak bir platform geliştirmeye çalışıyordu. Bu bilgiler daha sonra InterPlanetary File System veya kısa adıyla IPFS’de depolanıyordu. Spotify satın alamın şartlarını açıklanmazken, satın alınan şirketin ekibi Spotify’ın new York ofislerine entegre edilecek.

Spotify’dan konuyla ilgili olarak aşağıdaki açıklama yapıldı: “Mediachain ekibi New York’taki ofislerimize katılacak ve Spotify’in yaratıcılar ve hak sahipleri için daha adil, şeffaf ve tatmin edici bir müzik endüstrisine doğru yolculuğuna daha fazla katkıda bulunacak.”

Satışı ilan bir blog yazısında Mediachain ekibi ise, Mediachain protokolünün açık kaynak olarak kalacağını söyledi: “Spotify ile senkronize ederken Mediachain’i (açık kaynak yazılım) topluluğuna devredeceğiz – tüm kaynak kodu ve dokümantasyon açık kaynak olarak kalacak ve açık lisanslı olacak.”

Mediachain daha önce Andreessen Horowitz ve Union Square Ventures da dahil olmak üzere bir takım büyük yatırımcılardan 1.5 milyon dolar tutarında yatırım almıştı.

Blockchain’in farklı kullanım alanlarını merak ediyorsanız bu yılın en önemli 5 Blockchain eğilimi yazımıza göz atabilirsiniz.