Bankacılık sektöründeki temsilcileri bugüne kadar pek çok kez global organizasyonlarda ödüllendirilen Türkiye, InsurTech konusunda da iddialı.

Dijitalleşme trendinin ilk yansımalarının görüldüğü yerlerden biri kuşkusuz finans sektörü. Türk bankacılık sektöründeki yenilikler global ölçekte pek çok kişi ve kurum tarafından örnek gösterilirken, FinTech alanındaki hızlı gelişim de benzer şekilde beğenileri topluyor.

Ancak konu sadece bankalar değil elbette. Sigorta sektörü de bu hıza ayak uydurmakta zorlanmıyor ve InsurTech alanındaki çalışmaların artışı yüksek bir ivmeye sahip. Aldıkları ödül sonrası sektörü World Finance’a değerlendiren Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız, Türkiye’nin ekonomik potansiyeliyle ilgili genel bilgileri vererek başladığı yazısında sigorta sektöründe gerçekleştirdikleri yeniliklerden bahsediyor.

Sektörün Türkiye’de halihazırda 30 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunu ifade eden Yıldız, buna karşın gerçek potansiyelin OECD ortalamalarına ulaşması halinde 150 milyar dolar seviyesinde olduğuna dikkat çekiyor. Halen 45 milyon kişinin bankaların internet bankacılığı hizmetinden faydalandığını kaydeden Yıldız, 2007’den bu yana mobil bankacılık kullanıcılarının sayısının yüzde 1400 oranında artarak 20 milyon kullanıcıya ulaştığının altını çiziyor. Bu potansiyel sayesinde sadece Avrupa değil, Asya ve ABD’den şirketlerin de Türk sigorta sektörüne yatırım yaptıklarını belirten Yıldız, en yüksek artış potansiyelinin hayat dışı sigorta gruplarında olduğunu belirtiyor.

Ülkedeki en yenilikçi sigorta şirketi olma vizyonuyla hareket ettiklerini belirten Yıldız, müşterilerine sundukları ID-Safe ürününün siber tehlikeleri önleme yeteneğine sahip bir kimlik yönetimi uygulaması olarak şekillendirildiğinden bahsediyor. Yıldız, şu sıralar benzer bir servisi KOBİ’lere yönelik olarak da geliştirdiklerini sözlerine ekliyor.

İlgili yazının orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.