Hazırlanan bir rapora göre İngiltere’deki Unicorn, yani piyasa değeri bir milyar doları aşan, FinTech girişimlerinin sayısı tüm Avrupa’dakilerin toplamından daha fazla.

GP Bullhound tarafından hazırlanan bir rapora göre İngiltere’de bulunan milyar dolarlık FinTech şirketlerinin sayısı tüm Avrupa’daki rakiplerden daha fazla. İngiltere bu alanda bir tek Çin ve ABD’nin gerisinde kalıyor.

Rapor İngiltere’nin 18,5 milyar dolar (14,4 milyar £) değerinde olan bu “unicorn” (milyar dolardan büyük) şirketlerinden dördüne sahip olduğunu ve İsveç ve Hollanda’nın her biri 2.3 milyar dolar değerinde bir şirkete sahip olduğunu ortaya koyuyor. Önceki araştırmalar İngiltere’nin FinTech liderliğinin, AB’yi terk etme kararına rağmen geldiğini ve referandum sonucunda İngiltere’nin son 20 anlaşmasının dokuzunun tamamlandığını gösteriyor.

Başbakan Philip Hammond geçen hafta yaptığı bir konuşmada “Zaman dilimimiz, dilimiz, hukuk sistemi, yeteneklerimiz, dünyanın bir numaralı finans merkezi ve Avrupa’nın en hızlı büyüyen teknoloji merkezlerimiz var. FinTech sektörü geçen yıl 70 milyar dolara yakın gelir elde etmişti. Bir teknoloji işi başlatmak ve büyümek için dünyadaki en iyi yer olmaya devam etmek için sürekli ilerlemeliyiz. Bu nedenle İngiltere’yi FinTech devriminin ön saflarında tutmamıza yardımcı olması için yenilikçileri, yatırımcıları ve düzenleyicileri çağırıyorum” demişti. İngiltere Brexit sonrasında, öncesinden gelen gücünü korumak için önemli bir stratejik süreç takip ediyor diyebiliriz.

Global FinTech unicorn şirketlerinin bölgesel dağılımı aşağıda gösterilmiştir (değeri milyar dolar cinsinden):


GP Bullhound raporuna göre, bu 39 FinTech şirketinin beş tanesi geçen sene bu değerlemeyi gerçekleştirdi; sektördeki küresel girişim sermayesi yatırımının son üç yılda 13.6 milyar dolara ulaşmasıyla neredeyse beş kat arttı.

Asya, geçen yıl FinTech şirketlerine en fazla yatırım yaparak 7 milyar dolara ulaştı. Bu rakam, çoğunlukla, Çin’in Ant Financial’in 4.5 milyar dolarlık fonlanması ve bölgenin sıkı olmayan düzenlemeleri ve geleneksel mali sistemin altında kalmasına rağmen gerçekleşti.

Asya’daki yatırım, ABD ve Avrupa’yı birleştirerek sırasıyla 4.6 milyar dolar ve 1.4 milyar dolar kazandı. FinTech’deki finansmanın Batı’yı aşarak dünya geneline yayılmaya devam etmesi bekleniyor.

GP Bullhound yönetmen Claudio Alvarez, “Bu araştırma, FinTech’in küresel finansal hizmetler sektöründe etkili bir güç olarak konumunu güçlendirdiğini gösteriyor” dedi.

Kaynak: TheActuary