Regülasyonlara yönelik teknolojik dokunuşlar beklenilenden daha fazla katkı sağlayabilir.

RegTech, şimdilik genel olarak FinTech, hatta InsurTech’in daha gerisinde gibi görünebilir. Ancak yapılan bazı araştırmalar ve sektörün içinden isimlerin beklentisi RegTech ve Blokchain bileşiminin bir sonraki “Büyük Şey” olabileceği yönünde.

Bitcoin Magazine’de çıkan, “RegTech for Fintech May Be the Next “Big Thing” in the Bitcoin and Blockchain Space” başlıklı yazıya göre Coinfirm’ün öngörüsü, RegTech’in finansal hizmetler sunan şirketlerin uyumluluk maliyetlerini yüzde 50 aşağı çekeceği yönünde. Bununla birlikte Accenture’un bir başka araştırması ise aynı uyumluluk maliyetlerinin Blokchain temelli çözümlerle yüzde 30 ila yüzde 50 azaltabileceğini öngörüyor.

Coinfirm’ün kurucusu ve CEO’su Pawel Kuskowski, RegTech’in yönetmeliklerdeki düzenlemelerin getireceği olumsuz etkilerden kurtulmak için bir fırsat olduğuna dikkat çekiyor. “Bizim için zorluk kripto para birimleri ya da Blockchain temelli işlemlere ait lokal düzenlemeler.” yorumunu yapan Kukowski, amaçları arasında Blockchain için küresel bir standart oluşturmak olduğunu ifade ediyor.

İngiltere merkezli finansal hizmetler ve varlık yönetimi şirketi SEI ilse, RegTech girişimlerine yönelik özel bir kuluçka programı olan Codify’ı başlattı. Codify, halen Coinfirm, Enforcd ve Neuroprofiler isimli girişimlerin RegTech odaklı çözümlerini SEI müşterileriyle buluşturma misyonunu üstleniyor.

Kara para aklamaya karşı kripto para birimleri ve Blockchain şirketleriyle işbirliği yapan Outlier Solutions’tan Amber D. Scott ise regülasyonlardaki karmaşıklığın yaklaşık 10 yıldır artış gösterdiğine dikkat çekerken, bunun uyum maliyetlerini de yukarı çektiğini vurguluyor. Scott, pek çok işletmenin bir otomasyon çözümü olmadan verileri anlamlandırmasının imkansız hale geldiğini belirtirken, bu tip araçların denetimlere karşı mükemmel bir çözüm olduğunu ifade ediyor.