Avustralya merkezli sınır ötesi ödeme girişimi Airwallex, yeni fonlama turunda 13 milyon dolar yatırım aldı.

Şirketin yeni yatırım turunda küresel ticarette en büyük isimlerden biri olan Mastercard, teknoloji risk sermayesi şirketi Sequoia Capital China ve Çinli web devi Tencent Holdings’in de aralarında bulunduğu dev firmalar yer aldı.

Apple, Google ve AirBnB gibi ünlü teknoloji markalarına yatırım yapmasıyla ünlü 45 yaşındaki Sequoia’nın yaptığı bu yatırım Avustralya pazarındaki Çinli kolunun ilk adımını temsil ediyor. Sequoia ortağı Steven Ji, “Döviz işlemleri, sınır ötesi işletmeler için gerçek bir zorluk teşkil ediyor ve Airwallex’in çözümü, boşluğu kapatma ve şirketlerin önceden ulaşılamamış olabilecek pazarlara finansal olarak erişmelerine izin verme konusunda bizi ciddi şekilde etkiledi” dedi.

Airwallex, uluslararası ticareti gerçekleştirmek ve Çin’de bir lisans sahibi olmak için önemli bir konumda bulunuyor. Bu, Western Union gibi çok uluslu şirketlerin güvence altına alamadığı bir ayrıcalık.

Airwallex’in kurucusu ve CEO’su Jack Zhang, Business Insider’a verdiği demeçte, 100 ülkeye ödeme yapabilen şirketin Londra, Şangay, Hong Kong, Endonezya, Malezya ve Tayvan gibi yerlerde fiziksel varlığını genişletmek için nakit yatırımı kullanacağını söyledi. Zhang sözlerine şöyle devam etti: “Ürünümüzü benimsemeyi kolaylaştırmak için alacağımız çok yol var. Muhtemelen alınan yatırımın yüzde 30’u bu iş için kullanılacak. Diğer yüzde 70’i başta Avrupa ve Singapur olmak üzere diğer ülkelere doğru pazar genişlemesi için kullanılacak.”

FinTech Avustralya Genel Müdürü Danielle Szetho, fonlamayı yerel FinTech sahnesinin bir başka uluslararası onayıyla selamlıyor: “Bu duyuru, Avustralyalı FinTech şirketlerinin en büyük küresel yatırımcılar tarafından gerçekten dünya standartlarında, sanayimizin Asya ve Çin ile giderek güçlü bağlantıları olarak gördüğünün bir başka kanıtıdır” dedi.

Girişim, ayrıca, Çin e-ticaret holdingi Alibaba’nın yatırım müdürü olan Gobi Partners ve melek yatırımcılardan oluşan bir gruptan “ön seri A” turunda geçtiğimiz Temmuz ayında 4 milyon dolar kazanmıştı.