Finansal teknolojiler bankaları her geçen gün farklı çözümler geliştirmeye zorluyor. FinTech ve bankaların bu alandaki rolleri ve getirdikleri avantajlar bulunuyor. 

2017’de, müşterilerin işlem yapabilmesi için seçebilecekleri birçok seçenek var. Herhangi bir FinTech’ten servis kullanmaya karar verebilirler veya bir bankadan servis kullanabilirler. FinTech ve banka genel olarak çevrimiçi bankacılık, kredi kartı ve bankamatik kartı işleme gibi benzer hizmetleri verir. Bununla birlikte, FinTech ve bankalar arasında bazı farklılıklar da var. Aslında her ikisinin de rolleri ve avantajları vardır. Ayrıca, FinTech’in başlattıklarından bu yana hızlı bir şekilde büyüdüğünü görüyoruz. Küresel olarak, FinTech’in finansmanı 11 yıldan bugüne kadar 5.5 milyar ABD doları olmuş ve bu rakam 78,6 milyar dolarına çıkabilir.

FinTech hakkında her şey

FinTech, teknolojiyi kullanarak müşterilere sunulan finansal hizmetler olarak tanımlanıyor. Tipik finansal hizmetler mobil ödemeler, borç verme ve borçlanma ve fon artırımıdır. FinTech, insanları çağdaş yaşama uygun hissettirmek için teknolojiyi daha iyi kullanıyor. TechinAsia’ya göre, tüketicilerin FinTech’i benimsemelerinin sebepleri arasında hesap açmanın kolay ve sunduğu ücretlerin daha cazip ve ucuz olması yer alıyor. Öte yandan FinTech, KOB ‘lere bazı fonlar almalarında yardımcı oluyor. KOBİ’ler, bazı maliyetler ve diğer ücretler nedeniyle bankalardan kredi almayı uygun görmüyor. Ayrıca, FinTech, banka hesabı olmayan fakat hizmetleriyle çevrimiçi satın almayı veya satmayı arzulayan insanlara yardımcı oluyor. Sadece cep telefonunu kullanarak, banka hesabı olmayan herkes diğer çevrimiçi alıcılara katılabilir ve eğilimleri izleyebilir.

Bankalar hakkında her şey

Bankalar her ülke için çok önemlidir. Her şeyi gizli tutacak ve müşterilerin ihtiyaç duyduğu hizmetleri sağlarlar. Herkes bankaları zaten biliyor, ancak bir bankanın nasıl çalıştığını herkes anlamıyor. Banka iki taraf arasında bir arabulucu rolüne sahiptir. İki tarafın bir işlem yapmasına veya herhangi bir hizmeti vermelerine yardımcı olur. Bankalar tasarruflar, krediler, para transferi gibi pek çok hizmeti daha fazlasını sunar. Bazıları, gelecekte bankaların kaybolacağını söylüyor. Bununla birlikte, banka kredi, yatırım ve mevduat üzerinde hakim olduğu sürece piyasada kalacaktır. Bankalar temelde müşterinin bilgilerini saklar ve diğer iş ortaklarına vermezler. Dolayısıyla müşteri, bankayla işlem yaparken kendisini daha güvende hissedecektir.

Sonuç

FinTech veya bankanın her ikisinin de rekabet yerine işbirliği yapmalarına neden olan avantajları var. Tüccar ya da müşteriler olarak hangisinin en iyi olduğuna karar vermek ve seçmek şirketinizi geliştirmek için çok önemli bir konu.

Kaynak: Valuewalk