Finansal ödeme teknolojileri alanında yeni bir unicorn daha katıldı: Robinhood.

Girişimcilikte bir milyar dolar ve üzerinde değerlenmesi olan şirketlere unicorn ismi veriliyor. Dünyada unicorn olarak tanımlanan birçok şirket bulunuyor. Farklı sektörlerde bulunan bu girişimler FinTech alanında da yer alıyor. FinTech alanındaki bu unicorn’lara bir yenisi daha eklendi. ABD merkezli hisse ticareti uygulaması Robinhood, DST Global tarafından gerçekleştirile 110 milyon dolarlık C Serisi yatırımı aldı ve bu yatırım şirket ​​değerinin 1.3 milyar dolara ulaşmasını sağladı.

Robinhood, ücretsiz hisse ticareti hizmeti ve kullanıcılara, kaldıraçlı ticaret yapma, yani hisse satın alımı için kullanılan sermayenin bir bölümünü ödünç alma ve saatlerce ticaret yapma olanağı ve benzeri diğer avantajlar sağlayan bir Robinhood Gold hesabı sunuyor.

CB Insights verilerine dayanarak Business Intelligence tarafından hazırlanan Avrupa’daki FinTech Unicorn girişimleri ve büyüklükleri

Girişimde altın abonelik ücreti ayda 6 ila 200 dolar arasında değişiyor. Daha pahalı seçenek, daha fazla kullanıcının 50 bin dolara kadar ödünç para alması sağlıyor. Altın üyelere ayrıca, para yatırdıktan üç gün sonra beklemek yerine anında ticaret yapma izni veriliyor. Kaldıraçlı işlemler, yatırımlarının kar edeceği varsayımıyla sermaye ödünç verdikleri için tüketici için riskli. Piyasa kendilerine karşı davranırsa ve bir kayıptıysa, borç verene borçlu olurlar. Bu riski rağmen, hızlı bir şekilde büyük bir kâr yapma imkânı göz önüne alındığında, kaldıraçlı ticaret popüler oluyor. Dolayısıyla, bu hizmeti sunmak, Robinhood için etkili bir para kazanma stratejisi sağlayacağını kanıtlıyor ve muhtemelen değerlemesinde büyük bir rol oynuyor.

Bununla birlikte, tüketici eğitimi bu stratejinin sürdürülebilir olmasını sağlamak için büyük önem kazanacaktır. Robinhood, ürününün daha önce yatırım yapmamış birçok kişi tarafından kullanılabileceğini ve bu nedenle hisse senedi satın almak için kredi almanın risklerini bilmediğini göz önünde bulunduruyor. Düzenleyiciler, sıkı olmayan tüketici eğitimi konusunda daha zorlaştıklarından, bu özellikle önemli hale geliyor. Kendisini etik suçlamalardan ve düzen sınırlamalarına karşı korumak için Robinhood tüketicileri kaldıraçlı ticaret risklerinden haberdar etmek için azami gayret sarf ediyor.

Kaynak: Businessinsider