Dünyanın önde gelen savunma sanayii şirketlerinden Lockheed Martin, Blockchain’i ürün geliştirme süreçlerine dahil ettiğini açıkladı.

Blockchain’in finans dışı alanlardaki en yaygın kullanımı tedarik zinciri yönetiminde kendini gösteriyor. Son olarak ABD merkezli savunma sanayii ve havacılık şirketi Lockheed Martin, bu teknolojiyi etkin bir şekilde süreçlerine dahil edeceğini açıkladı.

Coindesk’te çıkan habere göre şirket, Virginia merkezli GuardTime Federal ile birlikte tedarik zinciri risk yönetiminde güvenilirliği Blockchain ile sağlayacak. ABD’de bu yöntemi tercih eden ilk savunma sanayii şirketi olduklarını ifade eden Lockheed Martin Başkan Yardımcısı Ron Bessire, veri bütünlüğünü artırmak, problemleri daha hızlı tespit etmek ve test süreçlerini azaltmak için de Blockchain’den faydalanacaklarını belirtti.

Bununla birlikte şirketin bu teknolojiden faydalanan ilk özel savunma sanayii şirketi olduğunu da eklemek gerekiyor. Ekim 2016’da ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Savunma Araştırmaları Ajansı DARPA da benzer bir yolu seçtiğini duyurmuş ve nükleer silahlardan askeri uydulara kadar kritik verilerin güvenli bir şekilde saklanması ve kontrolü için Blockchain’den faydalanmaya başladığını açıklamıştı.