ABD Başkanı Donald Trump’ın değişim vaat ettiği ABD sağlık sisteminde bu değişimin kaldıraçlarından biri Blokchain olabilir.

Geçen yıl yapılan ABD Başkanlık seçimlerinde adaylardan Donald Trump’ın en önemli vaatleri arasında, kamuoyunda Obamacare olarak bilinen sağlık sisteminde değişiklik de geliyordu. Konu şimdilik itirazlar nedeniyle ertelenmiş görünse de istenilen değişimin hayat bulmasında Blockchain başrolü oynayabilir.

Coindesk’in haberine göre, sağlık sektörüne sunduğu Blockchain çözümleriyle adından söz ettiren Hashed Health’ın yöneticilerinden Corey Todaro, mevcut durumda maliyetlerde oluşan yüksek oranlı artışın değişim baskısı yarattığına dikkat çekti. Bununla birlikte Fırsat Eşitliği Araştırma Vakfı (FREOPP) Başkanı Avik Roy ise maliyetlerde düşüş talepleri ile daha şeffaf fiyatlama ve kişisel veriler üzerinde daha fazla tüketici kontrolü oluşturabileceğini vurguladı. Blockchain’in hastalara sağlık harcamaları üzerinde daha fazla kontrol olanağı sunduğunu belirten Roy, bunun geçiş için bir teşvik aracı olabileceğine değindi.

Bununla birlikte yine Blockchain çözümleri sunan Gem’in kurucusu ve CEO’su Micah Winkelspecht ise verilerin saklandığı ve aktarıldığı yapıların henüz tüketici odaklı olmadığına dikkat çekti. Kişisel sağlık verilerinin kişilerle değil, veriyi elinde tutan kurumlarla hareket ettiğini belirten Winkelspetch, uzun vadede bu yüksek miktardaki verinin API’ler yoluyla düzenlenebileceğini kaydetti ve merkezi olmayan veri depolama alanları oluşturulabileceğini belirtti.

Toplam büyüklüğü 3,5 trilyon dolar seviyesinde olduğu belirtilen ABD sağlık sektörünün 2025 yılında 5,5 trilyon dolara çıkması öngörülüyor. Bu da, Blockchain gibi özellikle tedarik zinciri yönetiminde tasarruf sağlayan ve kişisel verileri daha güvenli hale getiren teknolojilerin değerini yükseltiyor.

İlgili yazının orijinaline bu linkten ulaşabilirsiniz.