İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer yaptığı açıklamada, Singapur ve İsviçre’nin FinTech alanında rakip olmadığını, iki ülke arasında işbirliği yapılmasının önemli olduğunu söyledi.

İsviçre Maliye Bakanı Ueli Maurer, Channel NewsAsia verdiği röportajda şunları söyledi: “İyi ilişkiler kurmak önemlidir ve bugün iki ülke arasında bir ağa doğru bir adım atılmaktadır. Bence önemli finansal merkezler olan küçük ülkelerin bu ağa sahip olmaları ve işbirliği yapma ihtiyacını anlamaları önemlidir. Rakip değiliz ve beraber çalışabiliriz.”

Singapur’un avantajları

Singapur’da birçok ülkenin bilgisi olduğu gibi FinTech sektöründe önemli gelişmeler yaşanıyor. Ekim ayında, Singapur Mali Otoritesi (MAS) ve Kore Finansal Hizmetler Komisyonu (KFSC), Güney Kore ve Singapur’daki Blockchain ve FinTech’in gelişimini keşfetmek için bir araya geldiler.

Geçen ay MAS, her iki ülkedeki FinTech yeniliklerini ve girişimcilerini desteklemek ve geliştirmek için Abu Dhabi Global Market (ADGM) ile bir anlaşma imzaladı. Bunu MAS ile Japon Finansal Hizmetler Ajansı (FSA) ve birkaç Fransız regülatörü arasındaki FinTech bağlarını güçlendirmek için ortaklıklar izledi.

Asya pazarı yakınında bulunan Singapur’la ortaklık kurmak bu ülkeyi çekici bir hale getiriyor. Ayrıca, Singapur’da yeni FinTech şirketleri kurmak farklı ülkelere girişi de sağlıyor.

FinTech Hub

Singapur, finansal teknoloji şirketlerinin büyümek için sonraki en büyük yer olabileceğini düşünen FinTech gündemini kesinlikle zorluyor. Geçen yıl Deloitte ve All Street Research tarafından hazırlanan bir raporda, Singapur’un çalışmak için ilk beş FinTech hubından biri olduğunu keşfetti. Durumun neden böyle olduğunu görmek zor değil.

Singapur, Kasım ayında, Güneydoğu Asya’da Blockchain teknolojisi ile güçlendirilen bankalar arası ödeme sistemini kuracağını açıkladı. Bu açıklama, merkezi Singapur’da bulunan Oversea-Çin Bankacılık Şirketi (OCBC) ile bölgesel ve uluslararası bir bankacılık ortağı arasında yürütülen deneme ödeme işlemlerinin başarıyla tamamlanmasının ardından gerçekleşti.

Aynı zamanda, MAS, ülkede bir dışlama Blockchain laboratuarı kurmak için önde gelen kurumsal Blockchain girişimi R3’ü ile ortaklık kurdu. R3 Asia Lab olarak bilinen bu ortaklık ile bankalar ve finansal kuruluşlar arasında Blockchain alanındaki işbirliklerinin artırılması hedefleniyor.

Kaynak: Crypocoinsnews