İslami finans alanında çözümler sunan OneGram, Dubai’de dünyanın ilk altına dayalı dijital para birimini kullanıma sunmaya hazırlanıyor.

Altın borsası ya da altına dayalı tahviller finans sektörünün çok yabancı olduğu kavramlar değil. Ancak konu İslami finans olduğunda altın ve dijital kavramları birbirine yeterince yakın durmuyordu. Ta ki şu güne kadar.

Arabian Business’ta yayınlanan bir habere göre, İslami finans alanındaki çözümleriyle tanınan OneGram şirketi, yine altın sektöründe faaliyet gösteren GoldGuard ile bir işbirliğine gidiyor. Bu ortaklık, dünyanın ilk değeri altına dayalı olan dijital para biriminin kullanıma sunulmasını sağlayacak.

Yapılan açıklamaya göre her bir birim (token) 1 gram altını temsil edecek ve ödemelerde kullanılabilecek. OneGram, konunun İslami finans ve şeriat kanunlarına uyumu için yetkin isimlere yönetim kurulunda yer verecek. Açıklanan isimler arasında Al Maali Danışmanlık Grubu CEO’su Şeyh Abdulkader Amor, İslami finans danışmanı ve Houston Bitcoin Meetup’ın kurucusu Adam Richard bulunuyor.

Toplamda 12.400.786 adet OneGramCoin simgeli (OGC) satılacak. Bu, aynı zamanda dijital para birimleri için tarihteki en büyük değerlerden biri demek. Toplam büyüklüğün ise 550 milyon doların üzerinde olacağı belirtiliyor. Yapılan açıklamada dünyada 2 milyardan fazla Müslüman bulunduğuna dikkat çekilirken İslam finansın küresel GSYİH içinde yüzde 1’lik pay aldığı kaydediliyor. Bununla birlikte artış oranı ise yıllık yüzde 20 seviyesinde bulunuyor.

Yeni para biriminin, küresel finans dünyasında ne kadar etkin olabileceği şimdilik bilinmiyor. Ancak küresel ekonominin kurallarını kabul eden pek çok Müslüman nüfus ağırlıklı ülke olması nedeniyle yüksek bir başarım beklemek, ilk etapta çok olası görünmüyor.