Dubai’de bir araya gelen sektör uzmanları Ortadoğu bölgesinde mobil ödemelerde bir artış gözlemlendiğini açıkladı.

350 katılımcıyla e-ticaret ve perakende sektörüne ev sahipliği yapan iki günlük bir etkinlik olan Seamless Middle East 2017 etkinliğine katılan bir dizi sektör yöneticisine göre, mobil ödemeler ve e-ticaret de dahil olmak üzere çevrimiçi ödemeler, bölge genelinde sürdürülen dijitalleşme dalgasının önemli bir parçası haline geldi.

Araştırmalara göre Ortadoğu’da çevrimiçi gerçekleşen işlemlerin miktarı hâlâ nispeten düşük. Euromonitor International 2016 raporuna göre, doymuş e-ticaret piyasalarının toplam perakende satışlarının yüzde 15 ila yüzde 20’si çevrimiçi işlemler alanında olurken, 2015 yılında Ortadoğu bölgesindeki toplam perakende satışlarının yüzde 1,5’u çevrimiçi işlemler kapsamında gerçekleşti.

2016 Mary Meeker raporuna göre basit sosyal sohbetten iş görüşmesine ve çevrimiçi işlemlere kadar sosyal medyada giderek artan bir hareket var. Bu gibi durumlarda, müşteriler ödemeleri yapmak için aracı web sitesini ziyaret etmeye ihtiyaç duymuyorlar. Bu durum, önümüzdeki yıl yüzde 30’dan fazla büyümesi beklenen, e-posta üzerinden veya hızlı bağlantılar gibi çevrimiçi ödeme araçlarını kullanmaya yardımcı oluyor.

Kaynak: GulfNews