Mobil ödemeler konusunda çalışmalar yapan TerraPay, Tanzanya’da çalışma izni için ilgili kurumlardan onay aldığını açıkladı.

Mobil dünyadaki ilk uluslararası ödeme ağı olan TerraPay, Tanzanya’daki mobil cüzdanlara uluslararası para transferi servislerini başlatmak için ülkenin düzenleyicilerinden onay aldığını açıkladı. Bu, TerraPay’in tüm dünyadaki iş ortaklarının Tanzaya’daki mobil cüzdanlara para göndermesine olanak tanıyan ilk lisans olma özelliğini taşıyor.

Ayrıca, şirket ayrıca Tanzanya İletişim Düzenleme Kurumu tarafından Tanzanya’daki mobil tabanlı iç ödemeler için lisans da aldı. TerraPay, Tanzanya’nın lider mobil para transfer aracısı olan Selcom ile ortaklığı sayesinde ülkedeki tüm önemli mobil cüzdanlara para gönderebilir hale geliyor.

Tanzanya şimdi TerraPay küresel ağının bir parçası oluyor ve dünya çapındaki ortaklar ülkedeki mobil cüzdanlara para gönderebiliyor. İngiltere, Fransa, İtalya, Kanada, ABD, Güney Afrika ve diğer ülkelerdeki Tanzanya diasporası, en yakın TerraPay iş ortağı mağazasını ziyaret ederek doğrudan Vodacom M-Pesa, Tigo Pesa, Airtel Money ve Zantel Ezy Pesa Mobil Para hesaplarına havale gönderebilecek. TerraPay, Tanzanya göçmenlerinin, Tanzanya’da yaygın olarak kullanılan Mobil Para cüzdanlarına havale göndermelerini kolay ve hızlı bir şekilde sağlayacak.

TerraPay’ın kurucusu ve CEO’su olan Ambar Sur, “Tanzanya, toplam 18 milyon aktif mobil cüzdan abone sayısıyla bu alanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri. Tanzanya Bankası, TerraPay’i destekleme konusundaki son hareketini yaptı. Bölgedeki mobil cüzdanlara uluslararası havale gönderme lisansı ile Tanzanya’daki havale işlemleri artacaktır “dedi.

Havale, Tanzanya ekonomisinde çok önemli bir rol oynuyor. Dünya Bankası’nın verilerine göre 2015 yılında yurtdışında yaşayan 4 milyonun üzerinde Tanzanyalı ülkelerine toplam 390 milyon dolar para gönderdi.

Kaynak:  MobilePayments