Çinli şirketlerin global yatırım hamlesi büyüyor. Son olarak ülkedeki en büyük sigorta gruplarından Ping An, tamamını Çin dışında değerlendirmek üzere 1 milyar dolarlık bir fon oluşturduğunu açıkladı.

Çin’den çıkıp global bir marka haline gelen şirketlerin sayısı henüz iki elin parmaklarını geçmiyor olabilir. Ancak bu durum, Çin’in yüksek nüfusunun da etkisiyle devasa cirolara sahip şirketlerin varlığına engel değil. Bu şirketler, ülke yönetiminin de yönlendirmesiyle global pazarda etkinliklerini artırırken, Alibaba Group’un Ant Financial ile başlattığı yurtdışındaki şirketlere yatırım hamlesi de büyümeye devam ediyor.

China Money Network’te yayınlanan bir habere göre bu akımın yeni üyesi 140 milyona yakın müşterisiyle ülkedeki en büyük sigorta gruplarından biri olan Ping An oldu. Şirket, tamamını Çin dışında değerlendirmek üzere FinTech ve sağlık şirketlerine yönelik olarak 1 milyar ABD doları değerinde bir fon ayırdığını duyurdu.

Shenzen merkezli Ping An Insurance, Hong Kong’dan yönetileceğini açıkladığı bu fonun başına ise Citigroup’un eski yöneticilerinden biri olan Jonathan Larsen’i getirdi. Larsen, Global Voyager Fund adı verilen fon ile erken dönem yeni girişimlere odaklanarak üç dört yıl içinde ciddi yatırımlar yapmayı hedefliyor.