Ticaret için küresel bir merkez olan Dubai, Blockchain’i günlük yaşama dahil etmeyi planlıyor.

Dubai’ye gelişmiş ulaşım altyapı ve sıfıra yakın vergilere ek olarak Blockchain teknolojisi de entegre ediliyor. Dubai, Blockchain dünyasına doğru adım atmanın bir nedeni olarak kentte bulunan birçok Blockchain odaklı özel işletme gösteriliyor. Dubai, bu temel teknolojiyle iş faaliyetlerinin ülkelerinde daha kolay yayılmasını istiyor. Ulusal Yenilik Bürosu Akıllı Dubai Genel Müdürü Aisha Bin Bishr, The Wall Street Journal’a “Dubai’yi 2020 yılına kadar dünyanın ilk Blockchain şehri haline getirmek istiyoruz. Bu mevcut sistemler için yıkıcı bir adım ancak geleceğe hazırlanmamıza yardımcı olacak” dedi.

Dubai, dünyada Blockchain ile bu şekilde ilerleyen ilk ülke. Smart Dubai, atölye çalışmalarını yürütmek ve Blockchain teknolojisinin entegrasyonunun en iyi yolunu belirlemek için çalışarak özel ve kamu sektörlerini bu konuda eğitmeye çalışan ve Mart ayında şehir genelinde hayata geçirilecek bir uygulama başlattı. Smart Dubai, pilot projelerin tamamlanmasından sonra bu yılın ilerleyen dönemlerinde Blockchain projelerini uygulamaya geçirmeyi planlıyor. Smart Dubai, paylaşılan bir Blockchain-as-a-Service platformu da sunacak.

Blockchain, Dubai’nin geleceğin şehri olması için önemli bir role sahip. Dubai, 2030 yılında bütünüyle sürücüsüz karayolu taşımacılığının yüzde 25’e ulaşmasını hedefliyor. Çatılardaki güneş enerjisi panellerinin 2030 yılında şehrin enerjisinin yüzde 25’ini üretmesi bekleniyor. Bu rakamın 2050 yılında yüzde 75 olması hedefleniyor.

Aisha Bin Bishr: “Dubai’yi Blockchain sektörünün başkenti yapmak için çok net bir hedefimiz var. 2020 yılına kadar yürürlükteki devlet hizmetlerinin yüzde 100’ü bu teknoloji sayesinde çalışacak” diyor.

Dubai’nin en büyük bankası olan Emirates NBD’de Grup Bilgi Teknolojileri Sorumlusu Ali Saywani: “Amaç, kağıt bazlı sözleşmeleri, akıllı sözleşmelerle değiştirmek, malların takibi, nakliyesi ve taşınması için karmaşık belgelerin azaltılmasına yardımcı olmak” diyor.

Kaynak: Cryptocoinsnews