FinTech dünyasının CEO’ları tüketicilerin bu yıl mali tablolarını yönetme biçimini tamamen değiştirecekler.

FinTech’in geleceği, Bitcoin’in nakit karşılığında uygun bir alternatif olup olmadığı ile pazarlamacının endüstriyi nasıl nakde çevirebileceği konusundaki tartışmalara dayanan, üzerinde herkesin konuştuğu bir konu. Endüstri 2016’da 1500’den fazla anlaşma ile 36 milyar dolar finansman sağladı. İşte finansal geleceğimizin yolunu açan FinTech’teki 10 CEO’nun listesi:

Jack Kokko – AlphaSense

Birçok FinTech şirketi, paranızla ne yaptığınız üzerine odaklanıyor ancak AlphaSense, kurumsal finansman için bir arama motoru sunuyor. Bağlamsallaştırılmış algoritmaları kullanarak şirket kritik kararlar almak için birkaç saniye içinde milyonlarca farklı mali belgeyi aramasına imkan sağlıyor. CEO’ları Kokko, eski bir Morgan Stanley analisti ve bir müşteri olarak JPMorgan ve diğer büyük firmalar (Oracle dahil) ile birlikte çalışıyor.

Doug Lebda – LendingTree

21 yaşındaki LendingTree, çevrimiçi finansal kiralama değişimini tutarlı bir şekilde sürdürerek iki finansal krizden ve bir nokta com patlamasından sağ kurtuldu. Bu, geçen yıl kredi kartı karşılaştırma sitesi olan CompareCards’ın satın alınmasını ve LinkedIn tarafından satın alınan Refresh’in kurucusu Paul Tyma’nın bu yılın başında şirkete katılmasını da içeriyor.

Max Levchin – Affirm

PayPal’ın eski kurucularından Max Levchin’in kurduğu Affirm: Kredi süreci hızlandırılarak ve çok sayıda perakendeci ile ortaklıklar kurarak, saatlerden oyun konsollarına kadar her şey için normalde düşündüğünüzden daha küçük krediler sağlayabilir. Bir kredinin hazırlanması birkaç tıklama alıyor ve Affirm satıcının ödemesini doğrudan yapıyor.

Adam Ludwin – Chain

Chain ile Ludwin, Blockchain’in finansal kuruluşlar için neler yapabileceğinin algısını değiştirmeye çalışıyor. Birçok Bitcoin veya Blochcain satışı yapan şirket, temelde yeni bir para birimine odaklanmış olmalarına rağmen, Visa ve Nasdaq Linq gibi şirketlerin kendi dağıtılmış defter tabanlı finansal sistemleri oluşturmak için Chain’in SDK’sını kullanıyor.

Ted Bailey – Dataminr

Başkanın tweet mesajlarının borsayı değiştirebileceklerini sorgulayan bir dünyada Dataminr güçlü bir konumda yer alıyor. Şirket başkanın attığı tweet mesajı gibi hisse senetlerini etkileyebilecek olaylar hakkında uyarılar verebiliyor. Finansal piyasalar saniyeler içinde değiştiğinde ya da bir şirketin ciddi bir değer düşüşü yaşamasından önce potansiyel bir hisse senedi alımından yapılmasını sağlıyor.

Matty Cusden-Ross – Flux

İngiltere merkezli Flux kağıt makbuz ihtiyacını ortadan kaldırmak istiyor. Perakende satıcılarla bir ağ oluşturarak, kağıt makbuzlarını, sadakat kartlarını ve hatta bir kredi kartı göstermek zorunda kalma durumunu değiştirmek istiyor. Şu an için Londra’nın belirli alanlarına odaklanmış olsa da Flux, sistemin mümkün olduğunca kolay entegrasyonunu sağlamak için doğrudan bankalar ve satış noktalarıyla çalışarak birbirine bağlanan küresel bir imparatorluk haline gelmek istiyor.

Bo Lu – FutureAdvisor

2015 yılında BlackRock’un satın alınmasından sonra, FutureAdvisor, emeklilik veya üniversite fonu gibi finansmanları yönetmek için bir yatırım konseyi ile teknoloji birleştiren bir “roboadvisor” hizmeti olarak büyümeye devam etti. Hizmet ayrıca, büyük işletme müşterilerine otomatik yatırım yapma olanağı sunmak için US Bank Wellness Management gibi firmalarla ortaklıklar kurmak gibi faaliyetlerde de bulunuyor.

James Jansson – Tapview

Mikro ödemeleri para kazanma içeriği olarak kullanmak zor bir konu ve Jansson’un Tapview’i her ikisini de aynı anda yapabiliyor. Tapview, birden fazla sitenin ödemelerini ve gelirini yönetmenin basit ve kolay bir yolunu oluşturmanın ötesinde, bir makale için yapılacak küçük ödemeler gibi alanlarda da uzmanlaştı. Yayıncıları, okuyucularına abonelikleri veya sıkıcı reklamları kullanmak zorunda kalmaktan uzak tutmanın basit bir yolu.

Emmet Savage ve John Tyrrell – Rubicoin

Savage ve Tyrrell’in Rubicoin’u, ilk stok toplama uygulaması olmasa da elle tutmaya odaklı bir yaklaşım benimsiyor. Rubicoin Invest ve Invest Plus, kullanıcılara doğrudan finansal haberleri sunmanın yanı sıra, Savage’in kendi “ayın hisse senedi” seçimi veya yıldız hisse senetleri aracılığıyla daha az saldırgan bir şekilde satın alabilecekleri hisse senetleri hakkında tavsiyelerde bulunmak istiyor. Uygulamaları, aynı zamanda, “bir hisse senedi nedir” gibi çok temel noktalardan başlayarak, herkesin piyasalara girmesine yardımcı olmak için yatırımla ilgili sesli dersler de içeriyor.

Kaynak: INC