Birçok ABD kredi birliği tarafından desteklenen yeni bir Blockchain girişiminin önümüzdeki hafta duyurulacağı açıklandı.

Geçen yaz açıklanan konsorsiyum projesi olan Culedger, ABD’de bulunan 50’den fazla kredi birliği kuruluşu tarafından destekleniyor. Projenin başında Credit Union National Association ve Mountain West Credit Union Association (MWCUA) yer alıyor.

Girişime katılanlar, kredi kurumlarının çalışma şeklini iyileştirmek için teknolojiyi kullanmak istediklerini ve finansal kurumlar için gittikçe zorlaşan bir ortamda daha rekabetçi hale getirmeye çalıştıklarını belirtti. Projenin amacı ise kredi birliklerinin para gönderebileceği veya diğer bilgi türlerini değiştirebileceği bir Blockchain destekli hizmet programı oluşturmak.

Kimlik üzerine odaklanmış bir CULedger konseptinin canlı demosu, geçen yıl Mayıs ayında Tuscon, Arizona’da düzenlenen bir etkinlikte duyurulmuştu. Geliştirilen yeni demo, geçen ay MWCUA Yenilik ve Ürün Geliştirme Başkan Yardımcısı Rick Cranston ilk kez tanıtıldı.

Tanıtımda CULedger projesine önderlik eden Cranston, akıllı sözleşmeler konusuna da değindi ve kendi kendine çalışabilen Blockchain üzerindeki uygulamaların özellikle de maliyet tasarrufu sağladığında kredi birliği sektöründe önemli bir etkisi olabileceğini savundu. Cranston sözlerine şöyle devam etti: “Akıllı sözleşmeler kredi birliği sektörü için çok önemli bir adım olacak ama yapacağı çok daha büyük etki var: Akıllı sözleşmeler kredi birliklerinin maliyetlerinde büyük miktarlarda tasarruf sağlayacak.”

Kaynak: Coindesk