Önde gelen global yazılım şirketlerinden Oracle’ın Başkan Yardımcısı Vikram Gupta’ya göre Blockchain ve yapay zeka iki yıl içinde bankaların süreçlerine tam anlamıyla dahil olacak.

Robo-danışmanlar insanların yerini alıyor, chatbot’lar devreye sokuluyor ve kimilerinin geçmişi yüzyılları bulan bankalar bu yeni dünyaya uyum sağlamak için sürekli yeni teknolojileri gündemine alıyor.

Finans sektöründeki bu çarpıcı dönüşüm hakkında CBR’a konuşan Oracle Başkan Yardımcısı Vikram Gupta’ya göre yapay zeka yükselen ivmesiyle bu dönüşümde başrolü oynamakta. Bankaların ve finans kuruluşlarının tıpkı perakende sektörü gibi yapay zekaya daha fazla ilgi gösterdiğini belirten Gupta, burada önemli olan noktayı müşteri deneyimini ve etkileşimi artırmak olarak ifade ediyor.

Bankaların operasyonel verimliliklerini yükseltmek için genel olarak yapay zeka, özel olaraksa makine öğrenmesi (machine learning) uygulamalarını tercih ettiğini belirten Gupta, bankalarla birlikte müşteri davranışlarını tahmin etmek için yapay zeka temelli çözümler geliştirdiklerini kaydediyor.

Blockchain’in doğru kullanıldığı takdirde son derece etkili bir teknoloji olduğunu belirten Vikram Gupta, Blockchain’in sektörle bütünleşmesi için iki yıl gibi bir süre gerektiğini söylerken, buna karşın yapay zeka ve Blockchain bileşiminin süreci daha da öne çekebileceğinin altını çiziyor.