Oliver Bussmann, dünyanın önde gelen FinTech uzmanlarından biridir ve onun yeni girişim Crypto Valley Association hakkındaki sorularımızı yanıtladı.

You may read original English version of this interview here.

Bay Bussmann, bize yeni girişiminiz hakkında  bilgi verebilir misiniz?

The Crypto Valley Association (CVA) İsviçre’de Zug ve Zürih arasında, Blockchain ve şifreleme teknolojileri şirketleri için en iyi yer olarak kabul edilen Crypto Valley bölgesinde kuruldu.

İsviçre’nin bu tür şirketlere önemli avantajlar sunduğuna ve Londra veya Singapur gibi tanınmış merkezlerle eşit şartlarda rekabet edebileceğine kesinlikle inanıyoruz. Aynı zamanda İsviçre bloğu ile dijital yenilik toplulukları ve uluslararası sahne arasındaki mevcut bağlantıları güçlendirmek istiyoruz.

The Crypto Valley bu kapsamda İsviçre’de işletmeler, Hackathonlar ve diğer sektör etkinlikleri için kurumsal çapta çözümler sunan lider bir kuruluş. Aynı zamanda Crypto Valley’deki yatırımcıları çekme ve yatırımcıları girişimler ile bir araya getirme konusunda aktif olmak istiyoruz.

Neden şifreleme ve Blockchain teknolojilerine odaklanıyorsunuz? FinTech için başka birçok konu var. Özel bir sebep var mı?

Şu anda şifreleme teknolojilerine büyük ilgi var. Blockchain, finansal hizmetlerden devletlere kadar birçok alanı dönüştürmeye zaten başlamış durumda.  Sıradaysa çok çeşitli kullanım vakaları için büyük ölçekli uygulamalar var.

Bununla birlikte Blockchain devrimi sadece bir teknolojiden ibaret değil. Aynı zamanda yapay zeka veya Nesnelerin İnterneti gibi bir çok önemli eğilimle bir bütünlük oluşturan modeller, merkezi olmayan iş ve teknoloji modelleri alanında çok sayıda düşünce ve gayretin katalizörüdür. Doğası gereği, farklı kuruluşlar ve teknolojiler arasında, örneğin özerk veri paylaşımı veya güvenilir işlem geçmişi arasında bir köprü kurabilir. Dünya genelinde merkezileşmeden uzak bir teknoloji modeli oluşturmak için anahtar rol oynayacak. Bu nedenle, genel dijital yenilik ve dönüşüm anlamında geleceği Blockchain ve kriptografik teknolojileri de görüyoruz.

Crypto Valley FinTech şirketlerine ne gibi imkanlar sunuyor?

CVA, şirketlere veya Vadiye geleceklere servisler sunan çeşitli çalışma gruplarına sahip. Örneğin, İsviçre’ye taşınma, yasal konular, finansman ve benzeri konularla girişimleri destekleyen bir çalışma grubumuz var. İsviçre’nin girişim sermayesi ve özel sermaye imkanlarıyla iş kurmakta yardımcı olan ayrı bir çalışma grubumuz var. Teknoloji çalışma grubu, mevcut teknolojilerin yanı sıra oldukça başarılı bir laboratuvar ile sürekli yeni teknolojilere güncel bir bakış sağlıyor. Ayrıca CVA daha geniş uluslararası ilişkiler için de bir irtibat görevi üstlenecek.

Diğer çalışma grupları, genel anlamda topluluğu teşvik ederek girişimlere yardımcı oluyorlar. Politikalar/Düzenlemeler çalışma grubu, ekosistemimizle alâkalı konularda İsviçre hükümetine ve düzenleyicilerle ilişkileri yönetiyor. Etkinlik çalışma grubu, ekosistemi desteklemek için bir dizi görüşme ve etkinlikleri bir araya getirir. İletişim çalışma grubu öncelikle Crypto Valley ve CVA’nın tanıtımını yapmakla birlikte, pazarlama ve iletişimlerini iyileştirmek isteyen yeni şirketleri ve diğer şirketleri de ilgilendiriyor.

Crypto Valley Association’a hangi şirketler başvurabilir?

Blockchain, kriptografik teknolojilerde veya daha geniş dijital yenilikle ilgilenen tüm şirketleri memnuniyetle karşılıyoruz. Bunla ve bu gibi teknolojilere odaklanan girişim veya kurulmuş şirketler olabilir veya ürünleri arasında Blockchain, şifreleme teknolojilerine sahip daha büyük kurumlar olabilir.

Şu anda Crypto Valley’de hangi şirketler yer alıyor? Ne tür teknolojiler sunuyorlar? Bizimle bazı örnekler paylaşır mısınız?

Şimdiye kadar Crypto Valley, büyük ve küçük çok sayıda şirket ve organizasyona imza attı. Size bir fikir vermek için, ConsenSys, UBS, PwC, Thomson Reuters, Luxoft, Lykke, Zug Kantonu, Lucerne Uygulamalı Bilimler ve Sanat Üniversitesi ve hukuk firması MME’nin kurucu üyeleri bulunuyor. Crypto Valley, Ethereum Vakfı, Xapo, Monetas ve Cardano Vakfı’nın ev sahipliği yapıyor.

Bunların birçoğu kendi alanlarında öncü. Ethereum ekosistemleri için merkezi olmayan uygulamalar oluşturan ConsenSys, bir Blockchain tabanlı evrensel pazaryeri üzerinde çalışan Lykke, varlık yönetimi için açık kaynak kodlu bir Blockchain platformu oluşturan Melonport veya Cardano adı verilen yeni nesil bir Blockchain protokolü üzerinde çalışan Cardano Vakfı gibi şirketler, Crypto Valley’deki yenilikçi potansiyele sadece birkaç örnek.

Crypto Valley’de bankacılık ve finansal ekosistemleri üzerinde yıkıcı etkiye sahip bir yenilikçilik görmeyi bekliyor musunuz?

Evet. Ethereum Vakfı’nın ev sahipliği yaptığı herhangi bir yer kesinlikle Blockchain teknolojisinin keskin kenarlarını oluşturuyor. Enterprise Ethereum’un yeni lansmanı finansal sektörde de büyük bir etki yaratma potansiyeline sahiptir. Melonport veya Cardano gibi daha önce bahsedilen yeni teşebbüslerin birçoğu finansal hizmetler için farklı düşünceleri var. Diğer CVA üyeleri, örneğin Luxoft, İsviçreli bankaların çoğunda olduğu gibi finansal hizmetler alanında Blockchainçözümleri sunuyor.

Crypto Valley için uluslararası ilişkiler kurmayı planlıyor musunuz? Bu soruya ilişkin olarak gelecekte diğer ülkelerde ve şehirlerde yeni Crypto Valley merkezleri görebilir miyiz?

Evet, hedeflerimizden biri, İsviçre’nin dünyadaki diğer bölgelerle olan yakın ilişkisini desteklemektir. Diğer ülkelere ve şehirlere gelince, ekosistemimizi İsviçre’nin tamamını kapsayacak şekilde genişletmek istiyoruz, ancak gerçekten yalnızca bir Crypto Valley var.

Başka bir şey eklemek ister misiniz?

İsviçre’de ve yurtdışından üyelik ve Crypto Valley’i ziyaret etmek için herkesi teşvik etmeye devam edeceğiz. Crypto Valley herkese açık! Bu alana ilgi gösteren herkesi bekliyoruz.