Güney Koreli Bitcoin girişimi Coinone, beş finans kuruluşuyla birlikte Blockchain finansman çözümlerinin geliştirilmesi için bir FinTech konsorsiyumu kurdu.

Coinone tarafından yapılan açıklamaya göre; şirket, bir grup finansal kuruluşu ile Blockchain teknolojisini kullanarak finansal hizmetler çözümleri geliştirmek için bir araya geldi. Konsorsiyumun lansmanı, ülke çapında bankacılık kurumu olan Woori Bank’ın da aralarında bulunduğu beş üyeyi kapsıyor: Kore’nin en büyük kredi kartı şirketlerinden biri olan Shinhan Card, kredi kartı hizmetleri sunan bir finans şirketi olan Lotte Card, yatırım ve menkul kıymetler bankacılığı şirketi Daishin Securities ve Kore’nin önde gelen ödeme çözümleri sağlayıcısı KICC.

Crypocoinsnews’ın haberine göre Konsorsiyum, internet tabanlı hizmetler yoluyla dijital ticarete giderek daha fazla bağımlı hale gelen, değişen bir endüstride blok tabanlı finansal hizmetleri teşvik etmeyi planlıyor. Duyuru, Coinone önderliğindeki FinTech konsorsiyumu için öncelikler listesini içeriyor. Buna göre konsorsiyum:

  • Blockhain zincirini kullanarak FinTech’in geliştirilmesi ve konuşlandırılması.
  • Her konsorsiyum üyesi için kendi platformlarında yeni FinTech hizmetlerinin kurulması.
  • Kurumsal ve denetleyici makamlarla iletişim koordinasyonu.

Coinone’nin CEO’su Kang Myung-hoon konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu finansal konsorsiyumun kurulması ile daha stratejik ve sistematik FinTech hizmetleri sağlamaya yönelik ilk adımı attık. Her sektörün lider firmalarının bir konsorsiyum üyesi olarak [FinTech çözümleri] geliştirilmesi bekleniyor.”

Konsorsiyum özellikle, Güney Koreli tüketicilere, döviz modeli tabanlı Blockchain teknolojisini kullanarak mikro havale gibi yeni hizmetler ve özellikler sunmak istiyor. Katılımcı üyeler, her bir üyenin ihtiyaçlarını karşılayan Blockchain FinTech çözümlerinin sunulmasını sağlamak için projelerini planlayacak, kendi programlarına göre hizmet geliştirecek ve başlatacaklar.

Konsorsiyum ayrıca bankalar, ödeme sağlayıcılar, menkul kıymet borsaları, kart şirketleri ve yeni girişimler de dahil olmak üzere daha fazla şirketi bünyesine eklemeyi umuyor.