Japonya’nın önde gelen finans kurumlarından Mitsubishi UFJ Financial Group, müşterilerine kendi dijital para birimini sunmaya başladı.

Japonya’nın FinTech yolculuğu hızlanarak büyümesine devam ediyor. Son olarak ülkenin önde gelen bankalarından biri olan Mitsubishi UFJ Financial Group, çalışanlarına ve müşterilerine yönelik olarak kendi geliştirdiği bir dijital para birimini duyurdu.

Finews Asia’nın haberine göre MUFG Coin olarak isimlendirilen yeni dijital para test sürecinde sadece çalışanlara yönelik olarak devreye alındı. Ancak yapılan açıklamaya göre şirket, 2017 mali yılı boyunca yapacağı çalışmalarla bu para birimini müşterilerine de yaygınlaştırmayı amaçlıyor.

Bu uygulama, büyük bir Japon finans kurumu tarafından sunulan ilk dijital para olma niteliği taşıyor. MUFG Join kullanmak isteyenler ilgili uygulamayı akıllı telefonlarına kurup bankadaki normal hesaplarından buraya para transferi yapabiliyor.

Çalışanlar arasında yapılan test çalışmaları ile 24 saat boyunca hesaplar arası havale yapabilmek ve MUFG Coin kullanarak şirketin kafeteryasında ödeme yapabilmek mümkün hale getirildi. Haberde, şirketin bu yeniliği sunmasındaki sebepler arasında mevcut dijital para birimlerinin değerindeki hızlı dalgalanmalar nedeniyle oluşan güvensizliği gidermek olduğuna da değiniliyor. Halen dünyada 700 kadar dijital para olduğu belirtilirken, grubun MUFG Coin’i döviz kurunu sabitleyerek kullanıcı dostu bir hale getirmek istediğine de değiniliyor.

Bankaların kendi dijital para birimleriyle ilk olarak 2016 başlarında tanışmıştık. Kanada Merkez Bankası CAD-Coin ismiyle kendi dijital para birimi için çalışmalara başlamış, aynı dönemlerde Mitsubishi UFJ Financial Group da haberde bahsettiğimiz MUFG Coin için geliştirme çalışmalarına başladığını açıklamıştı.