FinTech şirketleri her zaman bankaların satın alma sepetinde olacak diye bir kural yok. Bunun son kanıtı global danışmanlık şirketlerinden KPMG’nin yaptığı satın alma oldu.

“…Fintech Matchmaking” 2013 yılında kurulan ve bu slogan çerçevesinde finans dünyasına yeni nesil ödeme sistemleri, Blockchain, sigorta sektörü için P2P temelli çözümler ve RegTech konularında çözümler sunan Matchi, KPMG tarafından satın alındı.

Hong Kong merkezli şirket, dört yıl içinde 700’den fazla FinTech çözümünü sunmakla birlikte finans sektörünün birlikte çalışabileceği 2500’ün üzerinde FinTech şirketlerinin olduğu bir veritabanına da sahip. Şirketin en önemli yetenekleri arasında, sorunlarla çözümü sunanları doğru bir şekilde eşleştirebilmek bulunuyor.

Matchi ve KPMG arasındaki işbirliği ise aslında yeni değil. Yapılan açıklamaya göre iki şirketin son iki yıldır birlikte yürüttüğü çalışmalar da bulunuyor. Matchi platformunu müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun çözümü sunmak amacıyla geliştirdiklerini ifade eden Matchi CEO’su David Milligan, bu platformun KPMG uzmanlarının bilgi ve tecrübeleriyle daha etkili bir hale geleceğini kaydediyor.

Satın almaya dair görüşlerini paylaşan KPMG International’ın FinTech Küresel Ortak Lideri Ian Pollari ise bu devrin KPMG’nin finans sektöründeki zorluklara yanıt verebilme kabiliyetini artırdığını ifade ederken, Matchi platformunun yalnızca listeler bulunan bir FinTech veritabanı olmadığını, spesifik konulardaki problemleri en yenilikçi çözümlerle ve bunları sunan şirketlerle eşleştirebildiğini vurguladı.