İngiltere Merkez Bankası yeni bir ödeme sisteminin temeli olarak Blockchain teknolojisini kullanılmasını uygun bulmadığını açıkladı. Ancak diğer bankaların bu teknolojiyi kullanması için açık kapı da bıraktı.

Yeni ödeme sistemi, Blockchain tabanlı para birimlerini destekleyen, dağıtılmış defteri teknolojisinin temelini oluşturan ve ayrı ödeme platformlarıyla arabirim oluşturacak şekilde tasarlanacak. Merkez bankası, bankalar ve diğer firmalar arasındaki günlük olarak gerçekleşen ve 500 bin sterlin civarında işlem hacimine sahip Gerçek Zamanlı Brüt Uzlaşma hizmetini yenilemeyi planlıyor.

Planın bir parçası olarak Merkez bankası, Chaps ödeme sistemini doğrudan kontrol altına alacak ve büyük satın alımlar (ev dahil) ve transferin temelini oluşturan büyük nakit hareketleri için kullanılacak.

Chaps sistemi daha önce bir üye liderliğindeki grup tarafından yönetiliyordu. Ancak merkez bankası planlarının sistemik riskleri daha iyi yönetmesine izin vereceğini söyledi. Ayrıca, ödeme sağlayıcıları arasındaki rekabetin artırılması için sistemlere erişimin daha da genişleyeceğini de belirtti.

Bununla birlikte, İngiltere Merkez Bankası, ekonominin kalbinde yer alan bu hizmet için çeşitli endişeler nedeniyle Blockchain teknolojinin temel alınma önerisini reddetti. Merkez bankası Blockchain teknolojisinin “ödeme sistemlerinin bir sonraki neslin çekirdeğini oluşturabilecek olgunluğa şimdilik ulaşmadığını” söyledi.

Gelecekteki özel sektör bankaları teorik olarak İngiltere Merkez Bankası’yla birleştirilmiş bir ekosisteme izin verecek şekilde kendi Blockchain ödeme platformlarını oluşturabilecekler. Birçok banka, dağıtılmış defteri teknolojisinin daha verimli ve daha az maliyetli finansal sisteme yol açabileceğini tahmin ederek, dünyanın dört bir Blockchain altyapısının geliştirilmesinde öncülük etmeye çalışıyor.