Bankaların mücadele etmesi gereken konular arasında elbette kara para aklamayla mücadele ve sahtecilik de bulunuyor. Yapılan bir araştırma bankaların eski tip sistemler nedeniyle her yıl yüklü miktarda tutarı boşa harcadıklarını gösteriyor.

Eski usül kara para aklamayla mücadele sistemleri (anti-money laundering – AML) sanılanın aksine yeterince etkili olmayabilir. Bu alanda çözüm sunan FortyTwo Data şirketine göre finansal kurumlar her yıl eski tip sistemler ve eski usül yöntemler nedeniyle kara para aklamak için ciddi miktarda personel istihdam ediyor ve teknolojiden faydalanmaya çalışıyor. Ancak sonuç pek iç açıcı değil.

FortyTwo Data’nın araştırması, şirketin son iki yılda yaptığı çalışmalar sonucu yaptığı analizin sonuçlarını ortaya koyuyor. Buna göre FinTech’in bir alt dalı olarak konumlandırılan RegTech çözümleriyle bu sorunu tamamen olmasa da çözmek mümkün. Global Trade Review’da yayınlanan bir yazıya göre RegTech temelli çözümlerle bankalar yılda 2.7 milyar sterlin tasarruf sağlayabilir. Bu alandaki küresel harcamaları 6.4 milyar dolar olarak öngören şirketin üst düzey yöneticilerinden Luca Primerano konuyla ilgili olarak; “Hayaletleri kovalamak için harcanan zaman ve para muazzam bir miktar” yorumunu yapıyor. Şirket bu araştırmayı yaparken makine öğrenmesi teknolojisinden faydalanan bir yapay zeka uygulamasıyla insanlar tarafından yapılan analizleri karşılaştırmış.

Yapılan araştırma, yapay zeka destekli sistemlerin tercih edilmesi durumunda hatalı öngörülerin yüzde 55 oranında azalacağını ortaya koyuyor. Bu aynı zamanda AML uyumundaki maliyetlerin yüzde 42’sine denk geliyor. Çıkan yaklaşık 3.5 milyar dolarlık potansiyel tasarruf da işte bu oran.

Primerano, yapay zekadan faydalanan kurumların, ilgili birimlerindeki çalışan sayısının 2050’ye kadar yüzde 75 azalacağını da öngörüyor. Bununla birlikte yazıda sektördeki diğer oyuncuların bu kadar yüksek bir oran beklemediğine de yer veriliyor.

İlgili yazının tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.