Almanya’da faaliyet gösteren online kredi servisi Kreditech, online ödeme servisi PayU’dan 110 milyon avroluk bir yatırım aldı.

Anlaşmaya göre, Türkiye’de de faaliyet gösteren PayU, Kreditech’in azınlık payını satın aldı ve Polonya’da on iki aylık bir pilot program ile satış noktalarında tüketicilere anlık kredi sağladı. Bu süre boyunca 10 milyon Euro’dan fazla kredi verildiğini bildirdi.

Anlaşma kapsamında, Kreditech’in geliştirdiği yapay zeka ve makine öğrenimesine dayalı kredi sağlama ve kredi yönetim servisi teknolojileri PayU’nun 300.000’den fazla kayıtlı işyeri ağına sunulacak.

PayU’nun CEO’su Laurent Le Moal; son 12 ayda, FinTech’in önde gelen kurumsal girişim sermayesi yatırımcısı haline geldiklerini ve dünya çapında 245 milyon Euro’dan daha fazla bir tutarda yatırım yaptıklarını belirtti. Kreditech’teki bu son yatırımın da bu vizyona mükemmel bir şekilde uyduğunu sözlerine ekledi.

Kreditech Eylül 2015’de aldığı 92 milyon dolarlık yatırıma, 2016 yılının Mart ayında C Serisi finansman turunda 11 milyon dolar daha yatırım ekleyerek toplam yatırım miktarını 103 milyon dolara yükseltmişti. Bu turdaki yatırımcılar arasında PayPal Kurucu Kurucu Peter Thiel, HPE Growth Capital ve Amadeus Capital Partners yer almıştı. Turun lideri ise özel sermaye şirketi J.C. Flowers olmuştu.

Bu yeni finansman, Monedo olarak bilinen bir uygulamanın geliştirilmesine yönelik olarak kullanılacak. Yeni hizmet, tüketicilerin kredi başvurusunda bulunmasına yardımcı olurken, dijital cüzdan yetenekleri de dahil olmak üzere başvuru sahiplerine nispeten daha geniş bankacılık çözümleri sunacak.

Türkiye’de henüz P2P kredilendirme alanında yasal bir düzenleme yapılmadığı için bu alanda faaliyet gösteren bir FinTech girişimi bulunmuyor.