Microsoft’un bulut platformu Azure, Rusya’da kurulan Blockchain platformu Waves için destek vermeye başlıyor.

Rusya’da geliştirilen merkezi olmayan kitlesel fonlama platformu Waves, artık bir servis olarak Blockchain hizmet kapsamında (BaaS) Microsoft Azure üzerinden de kullanılabilecek. Waves, BaaS olarak sunulacağı için, geliştiricilere geniş bir Blockchain çözüm yelpazesi sunmak adına yeni fırsatlar sağlayacak.

“Microsoft, Blockchain teknolojisinin potansiyelini resmi olarak kabul eden ilk büyük BT şirketlerinden biriydi. Azure, boyutlarından dolayı kendi yazılım platformlarını kurmak için yeterli kaynağa sahip olmayacak şirketlere uygun fiyatlı çözümler sunmak üzere tasarlandı. Blockchain as a Service, açık Blockchain protokollerini dağıtmak için hızlı, ekonomik, düşük riskli bir platform” diyen Waves Platform CEO’su Alexander Ivanov sözlerine şöyle devam etti: “Açık, esnek ve ölçeklenebilir bir bulut platformu olan Azure, Waves ile ortak birçok noktaya sahip. Ayrıca, yeni bilgi işleme yolları ve son tüketicilerin kullanımına sunulan güçlü işlevselliğe de bakıyoruz.”

Waves platformunun geçmişi

Waves, merkezi olmayan kitlesel fonlama kampanyaları başlatmak ve dijital varlıkları yayınlamak için Rusya’da geliştirilmiş bir Blockchain platformu. Coinmarketcap’ın verdiği bilgilere göre, piyasada 100 milyon Wave tokenı bulunuyor ve girişim 16 milyon dolarlık kitlesel fonlama toplayarak yaklaşık 95 milyon dolar seviyesinde bir piyasa değerine sahip.

Waves Platformu açılış öncesinde kitlesel fonlama ile yaklaşık 30 bin Bitcoin sermaye toplamyı başaran ve başarılı Blockchain platform çıkışlarından birisi olarak değerlendiriliyor.