ABD hükümeti Blockchain projelerine 2.25 milyon dolar tutarında destek verecek üç yeni sözleşmeyi imzaladı.

Blockchain teknolojisindeki gelişmeler dünyanın birçok ülkesinde hükümetlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Bu alandaki projeleri desteklemeye başlayan ABD hükümeti, Blockchain altyapıları ile ilgili geliştirmeler yapan 3 farklı şirketle sözleşme imzaladı.

Small Business Innovation Research girişiminin bir parçası olarak The Department of Homeland Security (DHS) tarafından yapılan anlaşmalarla ilgili hibe miktarları geçen hafta açıklandı. DHS tarafından finansa edilen 12 şirket için 9.7 milyon dolar ayrıldı. Bu şirketlerden üçü teknoloji alanında çalışıyor. Açıklamaya göre, her firma araştırmalarını finanse etmek için yaklaşık 750 bin dolar aldı.

İşte Blockchain ile ilgili girişimler için mali destek verilen şirketler:

BlockCypher: Girişim, çoklu Blockchain uygulamaları ve analizleri için bir platform olduğu için destek aldı. BlockCypher, geçen yaz 600 bin dolar tutarında DHS yardımı almıştı.

Digital Bazaar: DHS’ye göre şirket, “amaç için uygun dağıtılmış defterleri” kullanan bir “doğrulanabilir talep projesi” üzerinde çalışıyor. BlockCypher gibi Digital Bazaar’a 2016’da DHS tarafından desteklenmişti.

Evernym: DHS’ye göre, bu Utah merkezli işletme, aldığı hibeyi “Blockchain kullanarak merkezi olmayan anahtar yönetimi”ni geliştirmek için kullanacak.

DHS, bağışlarla Blockchain yatırımlarını genişletiyor. 11 Eylül 2001 terörist saldırılarından sonra George W. Bush yönetimi sırasında kurulan DHS, Blockchain alanındaki en üretken devlet kurumlarından biri oldu. Benzer şekilde, DHS tarafından finanse edilen bir araştırma laboratuarı da, geçen yıl bir bitcoin transfer işlem analizi aracı geliştirerek, teknoloji üzerinde çalışmalar yaptı.

Blockchain teknolojisi şu anda erken dönemlerini yaşıyor. Bu teknoloji ile alakalı çalışan pek çok yenilikçi fikir gelecek on yıllara damga vuracak.