FinTech merkezi olma yolunda diğer şehirlere oranlar nispeten daha yavaş hareket eden Hong Kong yönetimi, Singapur ve İngiltere arasındaki anlaşmanın bir benzerini 1 yıllık gecikmeyle onayladı.

Hong Kong’un Finansal Hizmetler ve Hazine Bakanı Chan Ka-keung, Şubat ayında kişisel blogunda yazdığı bir yazıda Hong Kong’un FinTech konusunda daha hızlı hareket etmesi gerektiğini belirtip bir özeleştiride bulunmuştu.

Bu özeleştiriler karşılığını bulmuş olmalı ki Hong Kong Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), bölgedeki rakiplerinden Singapur’dan yaklaşık 1 yıl sonra Londra ile FinTech sektörünün gelişimi ve ortak düzenlemeler için işbirliği yapmayı kabul etti.

Anlaşmaya göre SFC ile İngiltere’nin ilgili kurumu FCA, iki ülkedeki FinTech şirketlerinin bilgi paylaşımı ve birbirlerine tavsiye noktasında işbirliği yapmasını sağlayacak. Pek çok uzman, Singapur’un Mayıs 2016’da yaptığı anlaşmanın ülkenin bölge liderliğini olumlu etkilediğini belirtirken, Hong Kong’un rekabet yarışında vites arttırmasının bu liderliği nasıl etkileyeceği merakla bekleniyor.