Akıllı telefonlardan yapılan ödemelerin sayısının artması havayolu şirketleri için önemli bir gelir akışı sağlarken, bu firmaların finansal yapılarını da değiştirmeye başladı.

Havayolları ve diğer seyahat şirketleri, mobil teknolojiyi ve ödeme yeniliklerini gelir kaynağı haline dönüştürme konusunda adımlar atıyor. Günümüzde mobil ödemelerden para kazanmayan bir havayolu bulmak çok zor. Bu durumda giderek artan güvenilir gelir akışı, seyahat endüstrisi finans yöneticilerinin de dikkatini çekiyor. Bununla birlikte, finans uzmanları, dijital devrimin finans fonksiyonu üzerindeki etkisini tam olarak anlamıyorlar.

Forbes dergisinin internet sitesinde yayınlanan ve CellPoint Mobile CEO’su Kristian Gjerding tarafından hazırlanan yazıda yeni neslin kullanım alışkanları ve teknoloji ile seyahat yönelimlerinin nasıl değiştiğine dikkat çekiliyor. Yazıya göre artık sanayi çapraz işlev veri paylaşımı, artan süreç verimliliği ve yolcular için daha iyi deneyimler sağlayan yeni nesil sayısal teknolojiye doğru net bir şekilde ilerliyor.

Havayolları için yıllar içinde gelirlerde önemli artışlar meydana geldi. Bu bir tarafında iyi bir haber olsa da, bir havayolu şirket finans idarecisinin hala yapması gereken bir işi var. Havayollarıyla ve seyahatle ilgili işlerle uğraşırken, CFO, sayman veya finans fonksiyonuyla odaklanmayı hak eden iki alan olduğuna dikkat çekiliyor: Birincisi kurum çapında e-ticaret ve dijital pazarlama çabalarına gözetim ve mali disiplin sağlamak.İkincisi ise finans işlevinin kendisinin, gerçek zamanlı işlemlerin nakit ve risk yönetimi de dahil olmak üzere çekirdek finans fonksiyonlarını etkileyeceği yeni ödeme modelleri için destek sağladığından emin olmak.

Finans uzmanları tabii ki yeni ödeme teknolojilerinin farkındalar. Akıllı telefonu olan herkes, Visa Checkout, PayPal, MobilePay, Apple Pay, Android Pay veya herhangi bir sayıda mobil veya dijital cüzdanla karşılaşacaktır. Birçok finans uzmanı arasında daha az anlaşılabilecek olan şey, finansal teknolojinin kurumsal finansman veya hazine işlevi üzerindeki artan etkisi.

Kristian Gjerding’e göre CFO’lar, hazine memurları ve diğer finans yöneticilerinin dijital çağın nakit yönetimi, iç ve düzenleyici uygunluk ve hazine işlemleri üzerindeki etkisiyle mücadele etmesi gereken bir durumda olduğunu düşünüyor.

Gjerding’in yazısının tamamını ve detaylı analizini Forbes’un internet sayfasından okuyabilirsiniz.