Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu ve Kolektif House’un yöneteceği Workup Girişimcilik Programı başladı. Program belirli kriterlere göre seçilen girişimlere çalışma alanı, danışmanlık, eğitim ve iş ağlarına erişim gibi en temel ihtiyaçları hiç bir karşılık beklemeden sunacak.

Girişimler için çok temel ihtiyaçlar var. Bunların başında kendilerine yol gösterecek danışmanlar geliyor. Ürün geliştirme, doğrulama, müşteri ile buluşma gibi süreçler için girişimlerin dinamik ve mıtivasyons ağlayan bir ortama duydukları ihtiyaç ise diğer önemli gereksinimlerden birisi. Öte yandan gelişen FinTech ekosistemi ve kurumsal işletmelerin girişimler ile işbirliği de giderek önem kazanıyor. Bu çerçevede İş Bankası tarafından Kolektif House Levent merkezinde hayata geçirilen Workup Girişimcilik Programı girişimlere ihtiyaç duydukları tüm kaynakları, hiç bir karşılık beklemeden, sunuyor.

Programa kabul edilen girişimlere iş fikri geliştirme, yalın girişimcilik metotları, araştırma ve müşteri geliştirme, ekip kurma ve yönetme, hukuk, finans ve muhasebe, pazarlama ve sunum teknikleri, satış ve pazarlama eğitimleri, devlet hibeleri ve teknik danışmanlık desteği, mentor desteği verilecek. Program kapsamında ayrıca, girişimlerin en verimli şekilde çalışabileceği, içinde beyin fırtınası yapabilecekleri toplantı odalarıyla birlikte ofis ve çalışma ortamı da sunulacak.

Workup’ta girişimler, farklı sektörlerin deneyimli mentorları ile buluşacaklar. Program süresince mentorlar her bir girişim ile birebir görüşmeler yapacak ve bu görüşmelerde iş stratejisi, pazarlama, iş geliştirme ve müşteri kazanım gibi konularda girişimlere destek olacak, eksiklerini gidermeleri için yol gösterecek.

Girişimcilik programları yeni ekonomiyi desteklemede büyük önem taşıyor

İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen, programa ilişkin düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, girişimcilik ekosistemini büyütmek üzere bir süredir yürüttükleri yoğun faaliyetleri Workup ile bir üst boyuta taşıyacaklarını vurguladı. Sezen, şunları kaydetti: “Girişimcilik ekosisteminin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de olağanüstü bir gelişim gösterdiğini görüyoruz. Ülkemizin en önemli ihtiyacı olan teknoloji odaklı iş yapış biçimlerinin yaygınlaşması ve katma değerli dijital iş modellerinin hayata geçmesi olmazsa olmazlarımızdan. Bunu gerçekleştirecek teknoloji odaklı girişimleri doğru şekilde yönlendirip doğru kişi ve kurumlarla bir araya getirip onlara yol göstermek, rehberlik etmek Bankamızın önemli amaçları arasında yer almaktadır. Bu bakış açısıyla Workup programını hayat geçirdik. Programa seçilen girişimlere konusunda uzman bankamız yöneticileri tarafından mentorluk desteği verilecek olup, bankamız ve iştirakleri ile işbirliği yapma, müşteri ve geniş iş ortağı ağına erişim imkânına da sahip olacaklar.”

Dünyada artık iş yapma şekillerinin değiştiğinin altını çizen Sezen, “Değişen dünyada ekonomi de değişiyor. Yeni ekonomi söz konusu… Bütün kurumlar olarak bu yeni sisteme, yeni ekonomiye ayak uydurmamız lazım. Böyle bir ortamda işbirliklerinin daha fazla yapılması gerekiyor. Bu anlamda girişimcilik programları, yeni ekonomiyi desteklemek için büyük önem taşıyor. Kolektif House’da 2 yıl önce ofis açtık. Şimdi yeni dünyaya katkıda bulunanlara destek olmak istiyoruz. Desteğimizi bir üst seviyeye taşıyarak böyle bir alanın ana destekçisi olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz” şeklinde konuştu.

Kolektif House kurucu ortağı Ahmet Onur da şöyle konuştu: “Kolektif House olarak önemli misyonlarımızdan biri girişimcilerin ekosistemde büyümelerindeki en doğru platform olmak ve kaldıraç etkisi yaratmak. İş Bankası, Kolektif House ve diğer tüm değerli paydaşlar ile yaptığımız bu proje, misyonumuza giden bu yolda çok önemli bir adım. Tüm ekosistem için değerli ve ilham verici bir adım. Workup programından mezun olan girişimciler, bir sonraki aşamada ofis ihtiyaçlarında girişimcilik ekosisteminin kalbi Kolektif House’un üyeliklerinden indirimli olarak yararlanabilecek ve böylece program süresince çalıştıkları mentorlarla görüşmeye devam edip, verilen desteklerin bir kısmını almaya devam edebilecek.”

Programın Girişim Hızlandırıcı Partneri Hackquarters’ın İş Geliştirme Direktörü Aylin Bahar da “Bu iş birliği ile girişimcilerin projelerini hayata geçirirken, kritik ihtiyaçlarını karşılayarak doğru ve hızlı bir şekilde büyümelerini sağlıyoruz. Hackquarters olarak programdan mezun olan girişimlerin yanında olmaya devam edeceğiz. Umarız ki, İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik programı diğer büyük kurumların da Türkiye’ye değer katacak girişimlerin desteklenmesinde öncü olur” diye konuştu.

Programın başvuru alım ve seçim sürecine ilişkin bilgi veren baş mentor Ömer Erkmen de programa başvuruları nisan ayı boyunca workup.ist üzerinden topladıklarını, dünyanın dört bir yanından toplamda 451 başvuru aldıklarını söyledi. Programa ilk aşamada 10 girişim kabul ettiklerini, girişimleri seçerken belli kriterleri esas aldıklarını belirten Erkmen, ekibe ve işin etki potansiyeline, ayrıca işin mutlaka ölçeklenebilir olmasına önem verdiklerini vurguladı.

Workup programına seçilen girişimler;

  • Banamama.co : Evcil dostların mamalarını, sağlık ve bakım ürünlerini sahipler için takip eden ve tekrar sipariş vermeye gerek kalmadan aylık abonelik modeliyle adrese teslim çalışan, sahipler arasında aynı zamanda sosyal bir ağ olan online platform
  • E-kira: Ev sahipleri için kira tahsilatını ve takibini kolaylaştıran, kiracılar için farklı ödeme seçenekleri sunarak kira ödemelerinin düzenli yapılmasını sağlayan online platform
  • Boostfy: Instagramı portfolyo olarak kullanan kullanıcılar için geliştirilmiş bir Instagram otomasyon yazılımı ya da Instagram üzerinde beğenileri belirli bir hedefleme ile otomatize ederek Instagram hesabının büyümesini hızlandıran bir SaaS uygulaması
  • Mangr: Arkadaşlarınla kolay ve ücretsiz para transferi yapabildiğin sosyal ağ
  • Octovan: Aylık ücret ödemeden, nakliye ihtiyacı olan müşterilerle, ticari araç sahiplerini buluşturan online platform
  • MobilyaTakip: Mobilya üretimi veya satışı yapan, her büyüklükte mobilya firmasının işini kolaylaştırmaya ve daha verimli hale getirme odaklı, iş yönetim yazılımı
  • LeadTime: Basit ve eğlenceli bir ajanda sayfası üzerinden, geleceğe mesaj gönderilebilen video tabanlı sosyal medya uygulaması
  • Stubridge: Üniversite öğrencilerinin ders gruplarında sınıf arkadaşlarıyla tanışıp, sohbet ederek not paylaştığı online platform ve uygulama
  • Overdose Caffeine VR : Mimari ve endüstriyel projeleri, gerçek bir deneyime dönüştüren sanal gerçeklik çözümleri
  • Rone : Haber ajansları ile yayımcılar için metin içeriği ve okuyucu analizi yapan SaaS girişimi