Bankalararası Kart Merkezi (BKM) Kurumiçi Girişimcililk programında ortaya çıkan ve hızla gelişen bir FinTech fikri yakında işletmelerin müşterilerin ödeme verilerine dayanan, İş Zekası ile şekillendirilen, kampanyalar yapmasını mümkün kılacak.

Bankalararası Kart Merkezi’nin geçen yıl başlattığı Kurumiçi Girişimcilik Programı sayesişnde BKM çalışanları farklı hizmet ve ürünler geliştirmek için bir süredir sıkı bir çalışma içindeler. Bu fikirler artık yavaş yavaş sahaya çıkmaya ve birer ürüne dönüşmeye başladılar.

Bu fikirlerden birisi de çevrimiçi bir analiz platformu. Bu platform gerçek satış verileri üzerinden gerçekleştirdiği analizler ile, işletmelerin müşterilerini daha iyi tanıyıp, bir arada sık alışveriş yapılan işyerlerini belirleyerek, işletmelerin hedefi tutturan kampanyalar düzenlemesini sağlayacak.

Sistem kişisel verilerden değil ancak genel ödeme verilerinden yola çıkarak tüketicilerin eş zamanlı olarak alışveriş yaptığı işletmeleri belirleyecek. Böylece bu işletmeler ortak kampanyalar düzenleyerek tüketicilerin ilgisini daha fazla çekebilecekler.

Ne neyle iyi gider? adı verilen platform üç yıllık alışveriş verilerinden yola çıkarak bağlantı analizleri yapacak ve müşterilerin alışveriş alışkanlıklarına uygun yeni öneriler sunulmasını sağlayacak

Platform teknik olarak bir grafik veritabanı üzerinde çalışacak.

Proje ile daha fazla bilgi almak isteyenler projeyi geliştiren BKM çalışanı Bilge Gül’e e-posta ile ulaşabilirler.