Bu yılın başlarında Hyperledger ağına dahil olan SAP, Blockchain temelli çözümlerini bulut ortamındaki bir hizmet türü olarak konumlandırdı.

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan SAP, SaaS olarak tanımlanan “Software-as-a-Service” modelini Blockchain’e uyarladı. Bu çözüm, farklı yazılım çözümlerinin bulut bilişim ortamında değişik iş modelleriyle sunulmasını kapsıyor.

Blockchain-as-a-Service (BaaS) olarak adlandırılan yeni çözümü Orlando’da düzenlenen Sapphire etkinliğinde tanıtan SAP, sunduğu bu çözüm ile finans dünyasına yönelik sunduğu çözümlere Blockchain teknolojisi katıyor.

SAP Leonardo çözümünde bir alt hizmet olarak konumlandırılan yeni çözüm ile “kapsamlı dijital yenilik sistemi” sunmayı amaçladığını kaydeden SAP, Leonardo’yı yapay zeka, IoT gibi yeni çözümlerle birlikte sınıflandırıyor.

SAP’nin Blockchain ilgisi aslında duyurduğu yeni servisle sınırlı değil, şirket bu yılın başlarında global Blockchain platformlarından Hyperledger’a üye olarak katılmıştı. Sunulan yeni servis de Hyperledger platformu üzerinde şekillendirilmiş durumda. Bununla birlikte şirket, Blockhain temelli ilk uygulamasını ise Kanada’daki ATB Financial ve Almanya’daki ReiseBank arasındaki para transferinde kullanmış ve kavram kanıtlama sürecine dahil etmişti.