FinTech ekosisteminde etki alanını her geçen gün artıran Çin, önemli atılımlar yapıyor. Çin’in ABD’deki en önemli 5 FinTech girişimini bir araya getirdik.

Dünyanın iki büyük ekonomisinden biri olan Çin, ABD ile her alanda rekabet ediyor. Bu rekabet alanlarından biri de FinTech. Çin’in ABD’de bu alanda önemli yatırımları ve şirketleri bulunuyor.

İşte bankinnovation.net sitesinin hazırladığı listeye göre ABD’de faaliyet gösteren en önemli 5 büyük Çinli FinTech şirketi:

AliPay

Ant Financial’ın amiral gemisi olan AliPay, dünyanın en büyük P2P ödeme servisinden biri olmasa da Çin’in bu alandaki en büyük şirketlerinden biri Ant Financial, Çinli ziyaretçilerinin çekirdek tüketici tabanına odaklanarak, P2P hizmet markasını da içeren varlığını yavaş yavaş ABD’ye taşıyor.

CreditEase

Pekin’de merkezli CreditEase, kredi yönetimi ve mikro finans alanında uzmanlaştı. Şirket, CreditEase Fintech Yatırım Fonu’ndan sağlanan sermaye ile bu yılın Mart ayında üç ABD merkezli Fintech girişimine fon sağlayarak bu ülke pazarına giriş yaptı.

Çin’in önde gelen varlık yönetimi platformlarından biri olan şirketin hisseleri, New York Borsası’nda da listelenmekte ve ABD’li yatırımcılara şeffaflık sağlıyor.

China Rapid Finance

China Rapid Finance, American IPO’nun rakibi Ant Financial gibi Çinli müşterilere odaklanmaya devam edeceğini ümit ediyor. Şirketin yakın zamanda gerçekleştirdiği halka arz, Çin’deki tüketici tabanını büyütmek için bir hareketti ama bu ABD’deki FinTech’lerin dikkatini çekmediği anlamına gelmiyor.

Niu Jiao Suo

Niu Jiao Suo, Çinli yatırımcı müşterilerini, Blackrock, JP Morgan Chase veya Goldman Sachs gibi ABD finans kurumları tarafından işletilen yabancı yatırım fonlarına bağlıyor.

Girişim, doğal olarak bir mobil uygulama üzerinden işliyor ve kullanıcılar bu tür fonlara en az 400 dolar yatırım yapabiliyorlar (ancak Çin düzenleyici gerekliliklerden ötürü kullanıcılar şu anda yılda en fazla 50 bin dolar yatırım yapabiliyor).

WeBank

Çin’de hayata geçirilen ilk online banka olan WeBank, Çinli tüketicilerin günlük faaliyetlerinin büyük bir bölümünü kullandığı WeChat uygulamasının ana şirketi olarak da bilinen Çinli dev Tencent tarafından hazırlandı.

Tencent, sınır ötesi ödemeler çözüm sağlayıcısı Airwallex gibi şirketlere yapılan yatırımlar da dahil olmak üzere, son yıllarda Çin dışındaki ilişkilerini artırıyor. Tencent’in ayrıca, Seattle’da bir yapay zeka araştırma laboratuarı ve Kaliforniya Palo Alto’da bulunan Tencent America adlı bir holding şirketi var.