Gelecek sanıldığından daha hızlı bir şekilde yaklaşıyor. Bu kapsamda her sektörün kendini yenilemesi gerekirken bankaların da mobile verdikleri önceliği yapay zekaya vermeleri gerekiyor.

Technology-first, Mobil-first ve şimdi de AI-first. Değişen ve dönüşen dünya şirketlere zorlu virajlar aldırma konusunda son derece başarılı. Çok değil, üç dört yıl öncesinde gündeme giren Mobile-first, yani mobil çözümlere öncelik verme yaklaşımı daha şimdiden miadını doldurmaya hazırlanıyor olabilir. Sıradaki durak; Dijital Bankacılık Raporu’nun altında da imzası bulunan The Financial Brand’in yayıncılarından Jim Marous’a göre yapay zeka.

Konuyla ilgili olarak “Banking Must Move From Mobile-First to AI-First” başlıklı bir makale hazırlayan Marous, yazısında büyük veri temelli bilgi birikimlerinin ve beraberinde getirdiği gelişmiş analitik çözümlerin (machine learning – makine öğrenimi) iç operasyonları, müşteri deneyimlerini ve finansal hizmetlerdeki rekabet alanını değiştirdiğine dikkat çekiyor.

Accenture’un hazırladığı bir araştırmaya atıfta bulunan Marous, Banking Technology Vision 2017 başlıklı raporda öne çıkan konulardan birinin “Geleceğin bankacılık sektöründe gerçekten rekabet avantajı yaratacak olan insan ve teknolojinin bileşimi” olduğunu kaydediyor.

Ankete katılan banka yöneticilerinin neredeyse yüzde 90’ının rekabete ayak uydurmak için yenilikleri hızlı bir şekilde devreye almak gerektiğini düşündüğünü ifade eden Marous, buna karşın eski sistemler ve maliyetler nedeniyle bunun gerçekleşemediğinin altını çiziyor. Rapor aynı zamanda bankaların yüzde 50’den azının dijitalleşmeyi genel stratejileri arasına alamadıklarını ortaya çıkarıyor.

İnsanlar için teknoloji yaklaşımına hayat verecek 5 trend

Accenture’un raporundaki beş trende yazısında yer veren Jim Marous, bu trendleri şu şekilde özetliyor:

  • Yapay zeka temelli yeni arayüzler ile müşteri deneyimi artırmak, iş akışlarını basitleştirmek ve maliyetleri düşürmek.
  • Ekosistemdeki güç değişimi ile şirketlerin artan istihbaratları ve platformun ötesine geçerek zengin ve sağlam bir ekosisteminin ön plana çıkması.
  • İşgücü piyasasının geleneksel kurum içi hiyerarşileri dönüştürmesi, çok sayıda serbest çalışan ve yarı zamanlı çalışanların yetenek pazarında tercih edilmesi.
  • İnsanı ön plana alan tasarım yaklaşımıyla büyük veri ve gelişmiş analitik çözümler sayesinde yalnızca insanların bugün nerede olduğunu bilmek değil, ileride nerede olmak istediklerini öngörebilme.
  • “Unchartered” kavramı ile bankaların henüz net olarak tanımlanmamış yeni dijital endüstrilere dahil olması.

Bankacıların, yapay zekanın banka hesapları yönetimi, bilgi toplama ve müşterilerle etkileşim noktasında devrim yaratacağına inandıkları rapor yansırken, Marous ortaya çıkan bu sonuçla bankaların yapay zekayı yeni kullanıcı arayüzü olarak seçmeleri gerektiğine vurgu yapıyor.

Yapay zekanın bankacılar tarafından zaten çeşitli alanlarda kullanıldığını belirten ve Accenture’un raporudan çeşitli veriler paylaşan Marous, yapay zeka ve dijital bankacılıkla ilgili banka yöneticilerinin görüşlerini şu şekilde özetliyor:

  • Küresel ölçekte banka yöneticilerinin yüzde 79’u bankaların bilgi toplama ve müşterilerle etkileşim kurma biçiminde devrim yaratacağına inanıyor.
  • Yine yüzde 79’luk bir kesim yapay zekanın şirket genelinde teknolojik uygulamaların benimsenmesini hızlandıracağına ve çalışanlara, müşterilerine daha iyi hizmet verebilmesini sağlayacak araçlar ve kaynaklar sağlamasını bekliyor.
  • Bankacıların yüzde 78’i yapay zekanın bankalara insanlar arası iletişime benzer bir müşteri deneyimi yaratacak basit kullanıcı arayüzleri sağlayacağına inanıyor.
  • Yüzde 76’lık bir kesim, önümüzdeki üç yıl içinde müşterilerin yapay zekayı bankalarıyla etkileşime geçmek için birincil yöntem olarak kullanacağına inanıyor.
  • Diğer yüksek oranların aksine sadece yüzde 29’luk bir kesim ise ürün ve hizmetlerin merkezi platformlar, sanal asistanlar ve chatbot’lar ile sunmanın son derece önemli olduğunu düşünüyor.

Jim Marious’un rapordan çeşitli değerler ve Capital One Bank ile Amazon Echo arasındaki etkileşim gibi örneklerle süslediği yazısının tam metnine bu linkten ulaşabilirsiniz.