Aşırı hızlı büyümesiyle tüm dünyanın ilgisini üzerine çeken Hindistan merkezli Paytm, Hindistan Merkez Bankası’ndan banka kurma lisansı da aldı.

Beklenen oldu. Hindistan’da bir ödeme platformu olarak yola çıkan Paytm, öylesine hızlı büyümüştü ki, şirketin bankaların da doğrudan rakibi olması pek çok uzman tarafından bekleniyordu. Şirketin geçen yıl Hindistan Merkez Bankası’nın eski üst düzey yöneticilerinden Shinjini Kumar’ı bünyesine katması bunun en önemli işareti arasında gösteriliyordu. Ve sonunda beklenen oldu. Finews Asia’nın haberine göre sonunda Paytm, Hindistan Merkez Bankası’ndan banka kurma lisansını aldı.

Paytm Payments Bank ismi verilecek olan bankanın hedefleri ise mevcut bankaların aleyhine olabilir. Şirket her ne kadar “bizim bankamız ülkede bankacılık hizmeti almayanları sisteme dahil ederek pastayı büyütecek” açıklamaları yapsa da hedefler bunun aksini söylüyor.

Faaliyete başlamasını takiben yalnızca 12 ay içinde 200 milyon hesaba ulaşmak isteyen Hindistan’ın bu yeni bankasının 2020 hedefi ise 500 milyon hesap. Bu da, nüfusu 1,5 milyara doğru ilerleyen ülkede ciddi bir pazar payı anlamına geliyor.

Paytm’deki tek yenilik ise banka değil. Mayıs ayı başında çıkan haberlere göre Softbank şirkete 1.4 milyar dolar yatırım yapmayı hedefliyor. Bununla birlikte şirket yeni bankasının CEO’sunu da belirlemiş durumda. Şirketin başkan yardımcılarından Renu Satti, 23 Mayıs 2017 itibariyle Paytm Payments Bank’ta CEO’luk görevini üstlenecek.