Dijital bankacılık örnekleri farklı ülkelerde kendini göstermeye devam ediyor. En yenilerden biri Avustralya’da karşımıza çıktı.

Geleneksel bankalar her yeni gün daha fazla dijitalleşme yolunda pek çok çalışma yapadursun, dijital bankacılık dünyasına da yeni üyeler katılmaya devam ediyor. Banking Tech’in haberine göre en yeni örneklerden biri Avustralya’da hizmet vermeye hazırlanan Xinja.

Avustralya’nın ilk tamamen dijital, mobil cihazdan erişilebilen bankası olma hedefiyle yola koyulan Xinja, ülkedeki düzenleyici kurumlar Australian Prudential Regulation Authority ve Australian Securities and Investments Commission’la lisans görüşmelerini kısa süre önce sonlandırdı.

Bu ayın başında sermaye artırımına giderek gerekli onaylar için çalışmalarını hızlandıran Xinja’nın CEO’su Eric Wilson, bankayı müşterileriyle birlikte tasarladıklarını ifade ederken, onların ihtiyaçları ve geribildirimleriyle hizmet vereceklerini kaydediyor.

2017 sonuna kadar 5 bin müşteriye bankacılık lisansına gerek duyulmadan verilebilen ön ödemeli bir kart vermeyi planlayan Xinja, bu test sürecinin ardından 2018’e hızlı bir şekilde girmek istiyor. Şirket, doğru bir rotada ilerleyebilmek adına yönetim kuruluna İngiltere merkezli dijital kredi bankası Monzo’nun yöneticilerinden Jason Bates’i de dahil etmiş durumda.

Müşterilerinden hesap işletim ücreti almayacak olan Avustralya’nın yeni dijital bankası, ek premium özelliklere dayalı bir gelir modeli benimsediğini açıkladı. Xinja’nın bir diğer hedefi ise kitlesel fonlama. Şirket bunun için Eylül ayında değişmesi öngörülen ilgili yasanın çıkmasını bekliyor.