IBM’ın duyurduğu Blockchain hızlandırma programı, bankacılık, lojistik, üretim ve perakende şirketlerinde veri güvenliği teknolojisinin benimsenmesine yardımcı olmayı hedefliyor.

Dcvelocity’nin haberine göre IBM, işletmelerin güvenli veri paylaşım teknolojisini daha hızlı benimsemelerine yardımcı olacak bir program başlattığını açıkladı. Şirket yeni programla lojistik ve diğer sektörlerdeki firmalara Blockchain ticaret platformu çözümlerini geliştirmeyi planlıyor.

Şirketten yapılan açıklamada, “Blockchain Kurucu Hızlandırıcı” programı ile yeni Blockchain ağları kuranlara teknolojik, hukuki ve ticari alanlarda uzmanlık ve destek sağlanacağı belirtildi.

Blockchain teknolojisi lojistik sektörüne uygulandığında, küresel bir ticaret eko sistemindeki her katılımcı, bir konteynerin nereden geldiği, gümrük belgelerinin durumu gibi verileri görerek, malın tedarik zinciri boyunca ilerlemesini izleyebiliyor.

IBM Mart ayında, Danimarka nakliye devi Maersk Line’ın küresel tedarik zincirindeki verilerin akışını hızlandırmak için Blockchain teknolojisini kullanmaya yönelik bir girişimle ile birlikte çalıştıklarını ve yakında bu hizmeti diğer kullanıcılara da açacaklarını belirtmişti.

IBM Blockchain Teknolojisi Genel Müdürü Marie Wieck, “IBM, sektördeki diğer oyunculara kıyasla daha fazla Blockchain projesinde çalıştı ve kurumların karşı karşıya olduğu zorlukları ve Blockchain’i doğru hale getirmek için neyin gerekli olduğunu biliyoruz. IBM, geniş bir yelpazede çözümler üretiyor ve tüm Blockchain ekosistemini proaktif bir şekilde inşa ediyor. Endüstriler arasında yer alıyoruz ve daha fazla kuruluşun ağlarını hızla kurmalarına yardımcı olmak için uzmanlığımı ve kaynaklarımı paylaşıyoruz” dedi.