ABD’de faaliyet gösteren Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, LabCFTC isimli yeni FinTech girişimini duyurdu.

Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu (Commodity Futures Trading Commission – CFTC) yeni FinTech girişimi, LabCFTC ile CFTC ve FinTech şirketleri arasında yenilikçi işbirliklerini kurmak istiyor  ve süreçleri kolaylaştırmayı hedefliyor.

CFTC) Başkan Vekili J. Christopher Giancarlo, inisiyatifin birinci amacının endüstride daha fazla düzenleyici kesinlik sağlamak, ikinci amacın ise CFTC’nin emtia piyasalarını düzenlemesine olanak tanıyan yeni teknolojileri düzenlemek ve kullanmak olduğunu açıkladı. “Emtia” tanımının genişliği göz önüne alındığında, tasfiye, dijital para birimleri, işlem anlaşması vb. gibi sayısız FinTech girişimi, CFTC’nin yetki alanına giriyor. Düzenlemeler genellikle yeni ve potansiyel olarak maliyetli ve FinTech kuruluşları için külfetli olduğundan, CFTC’nin bu girişiminin yeni düzenlemeler yapılırken sektör oyuncularının fikirlerini alma yönünde ve daha önemlisi sürecin için dahil olması açısından sektör tarafından memnuniyetle karşılanması bekleniyor.

Başkan Vekili Giancarlo, CFTC’nin piyasa katılımcılarına hukuki danışmanlık sunma işine girmeyeceğini, ancak yenilikçilerin ilgili düzenlemeleri ve CFTC politikalarını daha iyi anlamasına yardımcı olacağını belirtti. LabCFTC kendi bağımsız karar alma yetkisine sahip olmayacak ancak endüstri üyelerine bazı konularda rehberlik sağlayacak.

Ülkemizde de düzenlemeleri sağlayan kamu kuruluşlarının benzer çalışmalar aimza atmasını heyecanla bekliyoruz.