block.one, merkezi olmayan uygulamaları desteklemek amacıyla açık kaynak kodlu, EOS adında, Blockchain işletim sistemi geliştirdiğini açıkladı.

İşletmeler için Blockchain teknolojilerinin geliştiricisi olan block.one, ticari olarak merkezi olmayan uygulamaları desteklemeye yönelik yeni bir blok zincir işletim sistemi olan EOS’u geliştirdiğini açıkladı.

EOS işletim sistemi, akıllı sözleşmelerim asenkron iletişimini ve paralel işlemlerin kullanılmasıyla binlerce uygulamayı ve Blockchain’deki milyonlarca işlemin aynı anda, doğru bir şekilde çalıştırılmasını sağlıyor.

EOS’nun arkasındaki teknoloji, Blockchain kullanıcıları için işlem başına ödeme yapılmasını gerektirmeyen uygulamaları etkinleştirmek için tasarlandı. Böylece EOS oldukça popüler olan “freemium” uygulamalar üretmeyi makul kılıyor.

“Günümüzde borsada ve sosyal medyada mevcut olan uygulamalar, milyonlarca müşteriye hizmet veriyor ve saniyede yüz binlerce işlem gerçekleştirebilecek bir platform gerektiriyor. EOS ile işletmelerin modern web sitesi çerçevelerine benzer bir mimari kullanarak uygulamalar oluşturmalarına olanak tanıyan bir yazılım geliştiriyoruz. Bu, bir dizi işletmenin, Microsoft Windows’un geliştiricilerin birlikte çalışabilir bir yazılım kurmalarını sağladıktan sonra bilgi işlem çağının patlamasına benzer şekilde, Blockchain kullanmalarına izin verecek” şeklinde konuşan block.one CEO’su Brendan Blumer sözlerine şöyle devam etti: “EOS’un üstünde uygulamalar geliştiren şirketler, küresel ölçekte yerel olmayan projeler inşa etmek ve desteklemek için Blockchain’in güvenliğini, özgünlüğünü ve şeffaflığını kullanabilir.”

İşletim sisteminin resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.