Citibank ve Chain, Nasdaq müşterilerine Blockchain altyapısını sunmak üzere yeni bir girişim için ortaklık kurduklarını açıkladı.

Nasdaq ve Citibank Blockchain teknolojisini kullanarak sınır ötesi ödemeler ve hisse işlemleri için yeni bir çözüm geliştirdiklerini açıkladılar.

Chain tarafından geliştirilen teknoloji ile Citigroup müşterileri Nasdaq Link Blockchain sistemine bağlanabilecek ve özel hisse alım satım işlemleri gerçekleştirebilecek.

Her ne kadar proje Citibank ve Chain arasında geliştirilse de üçüncü ve önemli bir oyuncu olarak Nasdaq’ın sürecin içinde olması projenin önemini daha da arttırıyor. Ağın tamamlanması ayrıca, Citi ve Nasdaq gibi aktif kurumlar arasındaki Blockchain faaliyetlerine artan ilgiyi de gösteriyor. Citi Innovasyon’dan Sorumlu Vanessa Colella: “Blockchain denemesi cümlesini kurmak çok kolay ama aslında bunu gerçek ortamlarda yapmak son birkaç yıldır üzerinde yoğunlaştığımız bir şey” diyor.

Kurulan bu ortaklık ile bir Blockchain altyapısı sayesinde, en büyük ve en köklü banka para transfer sistemleri farklı bir kanaldan birine bağlanıyor. sistem aynı zamanda geleneksel sistemlerde meydana gelebilecek arızalara karşı da yeni bir yol sunuyor.

Yeni sistem, şu an Nasdaq ve Chain ile çalışan Citi için bir proje ancak kısa süre içinde canlı yayına alınması hedefleniyor. Citi diğer servisleri için de benzer çözümler geliştirilebileceği açıklandı.