Her yeni teknolojik yenilik, beraberinde yasal düzenlemelere de ihtiyaç duyar. Yeni çağa ayak uydurmak isteyen her sektör gibi sigorta sektörü de bu kapsamda RegTech’ten daha fazla faydalanabilir.

Sigorta sektörünün dijitalleşmesine giden yolda çeşitli danışmanlık hizmetleri veren tanınmış isimlerden biri olan Rick Huckstep, LinkedIn’de yayınladığı “RegTech shows Insurers they can trust machines to do a better job than humans” başlıklı makalesinde, RegTech çözümlerinin sigorta sektörüne makinelerin insanlardan daha iyi hizmet verebileceği görüşünü paylaştı.

InsurTech’in bundan iki yıl önce daha farklı bir konumda olduğunu ifade eden Huckstep, bir grup öncü şirket dışında sektörde çok fazla hareketlilik olmadığını, bunların da temel olarak geleneksel sigortacılık ürünlerini dijital kanallarla yeni müşterilere ulaştırmanın ötesine geçmediğine dikkat çekiyor. Bugünse tüm dünyada önemli bir gelişim yaşandığını belirten Huckstep, gelişim hızlı olsa da sigorta sektörüne yönelik yeni bir girişim başlatmanın, Amazon ya da Uber gibi bir girişimden çok daha farklı olduğunu kaydediyor.

Bu farklılığın arkasında sermaye, regülasyonlar ve müşteri edinme maliyetlerinin yüksekliği gibi üç önemli sebep bulunduğunu belirten Huckstep, bu süreci şöyle özetliyor: “Bir sigorta sektörü oyuncusu olmak için öncelikle güçlü bir sermayeyle yola çıkılması gerekiyor. Düzenleyici kurumların belirlediği regülasyonlara uyum sağlamak için uzman bir ekip bir diğer önemli koşul. Bununla birlikte rekabetin yüksek olduğu bu alan, yeni müşteri kazanma maliyetlerinin de yüksek olduğu bir yer.”

Bugün InsurTech girişimi olduklarını ifade eden şirketlerin çoğunun müşteri kazanma odaklı çözümler sunduklarını söyleyen Huckstep, aşılması gereken asıl bariyeri ise mevzuata uyumluluk olarak tanımlıyor. Bu kapsamda RegTech’in kritik bir rol üstlendiğini belirten Huckstep, değişkenlik gösterebilen yasal konular için sigorta sektörünün RegTech’in reflekslerinden faydalanması gerektiğinin altını çizerken RegTech’in mevzuat uyumluluğu dışında da faydaları olduğundan bahsediyor. Sigorta şirketlerinin uyumluluğa aykırı davranışlar, tüketici şikayetleri ve tazminatlar nedeniyle her yıl milyarlar harcadığını ifade eden Huckstep, RegTech şirketleriyle işbirliği yapmanın bu maliyeti ciddi oranda aşağı çekebileceğine vurgu yapıyor.

Yazısında, konuyla ilgili İngiltere merkezli iki girişimle yaptığı görüşmelerden notlar da paylaşan Rick Huckstep’in makalesinin tamamına bu linkten ulaşabilirsiniz.