Çin’in en büyük sigorta şirketi Ping An Insurance Group finansal ve sağlık teknolojisine dünya çapında yatırım yapmak için 1 milyar dolar değerinde yeni bir fon kurduğunu açıkladı.

CNBC‘nin haberine göre Çin’in en büyük sigorta şirketi olan Ping An Insurance Group, dünya çapında FinTech ve sağlık teknolojilerine yatırım yapmak için ilk denizaşırı bir fon kurduğunu açıkladı.

Yapılan açıklamaya göre, fon Ping An’ın ev pazarının ötesine geçme ve Çin ekonomisinin yavaşlamasıyla denizaşırı büyümeyi hedefleyen girişiminin bir parçası olarak, dünya çapında erken aşamadaki FinTech ve sağlık teknolojisi firmalarına yatırım yapacak.

Shenzhen merkezli finans grubu, FinTech ve sağlık bakım izleme alanlarındaki uzmanlığını geliştirmek için devam eden bir araç olarak önümüzdeki üç ila dört yıl içinde fona yatırım yapmayı planlıyor. Çin’in en büyük P2P (kullanıcıdan kullanıcıya) kredi ve varlık yönetimi platformu olan Lufax iştiraki yoluyla FinTech deneyimine de sahip.

Sigortacının mevcut girişim sermayesi şirketi olan Ping An Ventures, esasen Çin’deki erken evre yatırımlarına odaklanıyor ve yeni fon olacağı için yalnızca FinTech ve sağlık sektörlerine odaklanmayacağı düşünülüyor.