ABD’nin yeni başkanı Donald Trump ve kabinesi belki de ABD tarihinde bu kadar ticari odaklı hareket eden ilk yönetim olabilir. Bu yaklaşımın ödemeler dünyasına bazı etkileri olacak.

Yoğun gündem ve iş hayatı arasında bazı güzel içerikler gözden kaçabiliyor. Bunlardan birisi de 28 Şubat 2017 tarihinde John Rampton tarafından kaleme alınan ve Mashable’da yayınlanan bir analiz.

Trump yönetiminin henüz iyi ya da kötü şeklinde değerlendirilmesi için erken olduğu belirten Rampton’a göre ABD’de Trump yönetiminin alacağı aksiyonların ödeme sistemleri üzerindeki olası etkileri değerlendiriliyor. İşte o değerlendirmeler;

Trump döneminde ekonomiyi yönetmek üzere oluşturulan ekip, finans dünyasından tecrübeli isimleri barındırıyor ve bankalar ile işletmeleri rahatlatacak düzenlemelerin yapılması bekleniyor.

Öte yandan Debit kart işlemlerinde; işyerlerinden alınan ücretlerde uygulanan üst limitin kaldırılmasına dair adımların, kartlı ödemelerin işyerlerine ve bireylere olan maliyetini arttıracağı vurgulanıyor. Bu durum başta milenyum kuşağı olmak üzere müşterileri, Dijital Cüzdanlar ve Bitcoin gibi farklı çözümlere yönlendirebilir.

Trump’ın Meksika ile yapılacak para transferlerini azaltmaya yönelik planları ise MoneyGram ve Western Union’ı olumsuz etkileyebilir. Ancak bu durum devletlerden bağımsız olarak ülkeler arası ödeme yapılmasını sağlayan yeni nesil mobil ödeme şirketleri için iyi haber ve yeni fırsatları rahatlıkla tetikleyebilir. Bu noktada özellikle Blockchain teknolojisi için yeni fırsatlar ortaya çıkacaktır.

Yeni yönetimin, Fintech’leri destekleyen adımlar atması bekleniyor ve Fintech’lerin ürünlerini pazara daha hızlı sunmasını sağlayacak değişikliklerin gündemde olduğuna dikkat çekiliyor. Buna karşın düzenleyici kurumlar arasındaki tartışmalarda belirsizliklerin sayısı artıyor ve bu konu gelecke günlerde bazı siyasi tartışmaları alevlenmesine neden olabilir.