Sigorta ve benzeri alanlarda faaliyet gösteren Aviva, finansal teknoloji firması olmayı hedeflediğini açıkladı.

Konuyla ilgili açıklama şirketin CEO’su Mark Wilson tarafından yapıldı. Aviva’nın Doğu Londra Hoxton’daki Dijital Garajı’nda konuşan Wilson, “Aviva’yı bir FinTech şirketi haline getirmek istiyoruz ve bu alanda satın almalar yapacağız” dedi.

Business Insider’a konuşan Wilson, yapay zeka ve büyük verinin firma için özel bir önem taşıdığını söyledi. Wilson, geçen yıl hayata geçen Dijital Garaj’ın, Aviva’yı dijital odaklı bir şirket haline getirmek için uzun vadeli bir çabanın parçası olduğunu da belirtti. Wilson sözlerini şöyle sürdürdü: “Sahip olduğumuz şeyin dünya liderliği olduğuna inanıyoruz. Yapmaya çalıştığımız, sigorta endüstrisini kökünden değiştiriyor. Bu ne kadar sürer? Bilmiyorum.”

Şirketin, dijital dönüşüm konusunda yılda en az 100 milyon Sterlin harcaması ve 2020 yılına kadar 200 milyon Sterlin yatırım yapması için bir girişim sermayesi fonu kurması gerektiği söyleniyor.

Wilson, potansiyel olarak yeni şirketleri satın alıp yatırım yapmanın yanı sıra dünya genelindeki ortaklıklara açık olduğunu ve şu anda mikro-sigorta, talep üzerine politikalar ve Blockchain üzerinde deneyler yaptıklarını da sözlerine ekledi.