Dijitalleşen bankalar, finans sektörüyle içiçe geçmiş teknoloji şirketleri. Bir sonraki adım sosyal medya hesaplarınızın birer banka hesabına dönüşmesi olabilir.

Bankacılık veri temelli bir sektördür. Buna benzer pek çok cümle son dönemlerde pek çok uzman tarafından dile getirilmekte. FinTech’in Litvanya’daki tanınmış isimlerinden biri olan Linas Beliūnas da bu fikri ortaya atan kişilerden biri. Beliūnas, LinkedIn’de yayınladığı makalesinde tam da bunu dile getiriyor ve okuyucularına soruyor: “Facebook’u varsayılan banka hesabınız olarak ayarlamak ister misiniz?”

Bu durumun ilk etapta çılgınca bir fikir olarak düşünebildiğini söyleyen Beliūnas, Facebook, Google, Amazon gibi muazzam miktarda müşteri verisini elinde bulunduran şirketlerin yakın gelecekte bankalaşma süreçlerinde isimlerinin daha fazla geçeceğini iddia ediyor. Beliūnas, bu iddiasını yapılan bazı araştırmalarla da destekliyor. 2016 yılında Fujitsu’nun yaptırdığı bir anketin sonuçlarını aktaran Beliūnas, araştırmaya katılanların yüzde 20’sinin böyle bir seçenekleri olması durumunda bankacılık ve sigorta hizmeti almak için Facebook, Google ya da Amazon’u tercih edebileceklerine dikkat çekiyor.

Accenture tarafından 18 ülkede 30 binden fazla kişi üzerinde yapılan bir başka araştırmaya da değinen Beliūnas, yüzde 31’lik bir kesimin bankacılık hizmeti için Google, Amazon ya da Facebook’a geçebilecekleri, sigorta söz konusu olduğunda ise yüzde 29’luk bir “kullanırım” yanıtı verildiğini belirtiyor.

Teknoloji şirketleri banka şubesi açar mı?

Google Wallet, Android Pay, Google Pay gibi servisler ile Facebook Messenger ile ödeme yapabilme gibi servislere müşterilerin çekinmeden kredi kartı bilgilerini verdiğini ifade eden Beliūnas, Amazon’un ise Chase ile ortaklaşa kendi kredi kartını çıkardığını ekliyor.

Beliūnas, Facebook, Google ya da Amazon’un banka şubesi açma durumunun ise beklentilerin aksine gerçekleşme ihtimalini daha yüksek buluyor. Ülkeler bazında durum değişkenlik gösterse de 2018’de başlayacak olan PSD2 direktiflerini kritik bir konu olarak değerlendiren Beliūnas, teknoloji şirketlerinin tüketicilerin hesap bilgilerine erişmek ve onlar adına ödeme yapabilmek için ek izinler talep etmeye başlayacağını söylüyor. Yani tıpkı bir bankaya verdiğiniz otomatik fatura ödeme talimatı gibi…

Linas Beliūnas’ın “Would you like to set Facebook as your default Bank Account?” Yes, please.” başlıklı yazısını destekleyen başka argümanlar da mevcut. Birkaç ay önce medyaya yansıyan Amazon’un zaten çeşitli konularda işbirliği yaptığı ABD merkezli banka Capital One’ı satın alacağı haberleri şirketin konuya olan ilgisini ortaya koyuyor. Bununla birlikte Apple’ın ABD’deki düzenlemeler sonrası “özel amaçlı ulusal banka” lisansı almasını da aynı potada değerlendirmek gerekiyor.

PSD2 ile birlikte konunun 2018 yaklaştıkça daha sık karşımıza çıkacağını öngörmek mümkün. İlk hangi teknoloji şirketi taşı suya atıp sektörü dalgalandıracak bilemeyiz ama 2018 ve sonrasında ciddi bir hareketlilik yaşanması şaşırtıcı olmayacak.