FinTech’in sınır tanımayan yapısı uluslararası yatırımların da artmasına neden oluyor. Türkiye’deki çeşitli yatırımlarıyla da tanınan Naspers grubu, son olarak Filipinler merkezli bir Blockchain girişimine yatırım yaptığını açıkladı.

Güney Afrika, coğrafi konumu nedeniyle dünyanın ticaret ve finans merkezlerine yakın olmayabilir. Ancak bu, ülkeden çıkan şirketlerin global ölçekte yatırımlar yapmasına engel değil. Ülkenin en tanınmış şirketlerinden biri olan Naspers, geçmişte Türkiye’de Markafoni ve Udemy’ye yaptığı yatırımlarla adından söz ettirmişti. Şirket ayrıca ABD’den Çin’e çeşitli yatırımlarıyla da biliniyor; ki yatırım yaptığı şirketler arasında Çin merkezli teknoloji devi Tencent ile Hindistan’ın Amazon’a rakip gösterilen e-ticaret şirketi Flipkart ve Rusya’nın önemli teknoloji şirketlerinden Mail.ru da bulunmakta.

Global yatırımlarını artırmaya devam eden şirket, son olarak Filipinler merkezli, Blockchain çözümleri sunan Coins’e yatırım yaptığını açıkladı. Açıklanan tutar 5 milyon dolar gibi Naspers’ın standartlarının altında görünse de, şirketin Güneydoğu Asya’daki konumunu güçlendirmesi için kritik bir hamle.

Sadece Filipinler’de değil, tüm bölgede kişisel finans yönetimi ve ödeme sistemleri alanında Blockchain temelli çözümler sunan Coins, yatırım sonrasında Naspers’ın bir diğer iştiraki olan PayU’nun Başkan Yardımcısı James Caviness’i yönetim kurulu üyeliğine getirdiğini de açıkladı.

Filipinler ve Tayland ağırlıklı hizmet sunan Coins’in yeni yönetim kurulu üyesi Caviness, Coins’in bugüne kadar temel finansal hizmetlere düşük maliyetle erişim sağlama konusunda önemli başarılara imza attığını ifade ederken, şirketin yatırım sonrası hedefini Güneydoğu Asya’da daha da büyümek olarak açıkladı.

Coins’in bugüne kadar 1 milyondan fazla bankacılık hizmetleri almayan kişiye temel finansal hizmetleri sunmaya aracılık ettiğini belirten şirketin CEO’su Ron Hose, sundukları hizmetler ile müşterilerinin günlük hayatlarında yer bulmayı başardıklarını kaydetti.