Avustralya’daki resmi mali otorite ASIC, RegTech konusundaki gelişim için yeni bir çalışma programı yayınladı.

FinTech konusunda attığı adımlarla sektöre yönelik regülasyonları şekillendirme konusunda hızlı hareket eden Australian Securities and Investmenst Sommission (ASIC), RegTech alanındaki düzenlemeler için bir yol haritası açıkladı.

Bu kapsamda ilk olarak Mart 2015’te başlattığı Innovation Hub adlı araştırma merkezinin yeni dönemdeki hareket alanını açıklayan kurum, tüketicilerin korunması konusundaki kırmızı çizgisini korumakla birlikte FinTech şirketlerine yeni imtiyazlar tanımayı hedefliyor. Şubat ayında Sidney ve Melbourne’de gerçekleştirilen toplantılarla şekillenen yeni düzenlemeler kapsamında yapılacak bazı çalışmalar şu şekilde sıralanıyor:

Yeni RegTech çalışma grubu: ASIC, sektör temsilcileri, teknoloji firmaları, akademisyenler, danışmanlar, düzenleyici kuruluşlar ve tüketici temsilcilerinden oluşan yeni bir çalışma grubu kuracak. Bu grup, RegTech konusunda atılacak adımlara tüm paydaşların katkı vermesini sağlayacak.

Test platformu: ASIC, mevcut düzenleme, denetleme ve yaptırım alanlarında RegTech teknolojilerini baz alarak çeşitli düzenlemeler yapmayı planlıyor. Oluşturulacak platform taraflar arasındaki bilgi alışverişini artırmanın yanında yeni teknolojilerin test edilmesi için gerekli ortamı da sunacak. Planlar arasında dokümanların gerçekliğini kanıtlamak için yapay zeka çözümü olarak makine öğrenmesi kullanımı ve emeklilik fonlarının web sitelerinin analizi gibi gibi başlıklar da bulunuyor.

Hackathon: Farklı sektörlerde karşımıza çıkan ve katılımcıların kısa sürede bir çözüm geliştirmek için deyim yerindeyse yarıştığı Hackathon’ların bir benzeri RegTech için de gerçekleştirilecek. Bu sayede sorunların çözümüne yönelik potansiyel zorluklar önceden tespit edilebilecek ve sektörün gelişimi hızlandırılacak.

Yıllık etkinlik: ASIC, RegTech konusundaki gelişimi daha geniş kitlelere anlatmak için bu yılın sonlarına doğru özel bir etkinlik düzenleyecek.

ASIC tarafından yönetilen Innovation Hub’ın yeni hedeflerini ve atılacak adımların tümünü bu linkteki dokümandan inceleyebilirsiniz.