Estonya’da yürürlükte bulunan dünyanın ilk e-ikamet programının sınırötesi bankacılığı içine alacak şekilde genişlettiği açıklandı.

Newsweek’in haberine göre Estonya’daki dünyanın ilk e-ikamet programı, İngiltere’nin AB’den ayrılma kararından etkilenen işletmeleri “sınırötesi dijital bankacılık”a dahil etmek üzere genişletti.

İlk olarak 2014 yılında başlatılan e-ikamet programı, dünyadaki herkesin Estonya’da bir dijital kimlik başvurusunda bulunmasına olanak tanıyor. Başvurunun ardından belgeleri imzalamak, bir banka hesabı açmak ve şirketleri yurt dışından kaydetmek için devlet tarafından verilen kimlik kartı kullanılıyor. Ancak şimdiye kadar, e-ikamet kullanıcılarının banka hesaplarını kaydetmek için ülkeye gitmesi gerekiyordu.

FinTech şirketi Holvi ile yapılan yeni bir ortaklık, e-ikamet kullanıcılarının işletme bankacılığına erişmek için o ülkeye gitmesi ihtiyacını ortadan kaldırıyor. Yeni İngiltere’den programa dahil olan ve diğer ülkelerdeki katılımcılar kolayca bir AB şirketi kurabilir.

E-ikamet Program Müdürü Kaspar Korjus, blog yazısında “İşletme bankacılığı yeryüzündeki neredeyse herkes için radikal bir biçimde dönüşüm sağlıyor ve bu, girişimciliğe erişimi demokratikleştirerek küresel büyümenin kilidini açmada yardımcı olabilir. Holvi ile olan bu ortaklık, girişimciliğin önündeki engelleri daha da azaltacak ve şimdiye kadar dünyada iş yapmak için gerekli araçlarla güvenilir bir şirket kuramayan birçok insan için e-ikametgahını genişletmeye yardımcı olacak.” dedi.

Programın lansmanından bu yana, yani Aralık 2014’ten bugüne kadar 138 ülkeden 20.binden fazla kişi e-sakin olarak kaydoldu. Bu yeni hizmet aracılığıyla 3 binden fazla şirket kuruldu.

Sınırlar ötesi bankacılık, şirketlerin AB iş ortamına girerek “girişimciler için lokasyondan bağımsız yeni bir dönem” başlamasını sağlayacak.