Rekaberlik kavramının en yeni örneklerinden biri İspanya’da karşımıza çıktı.

İspanya, bankacılık sektörü açısından içinde global oyuncuların da olduğu bir ülke olarak biliniyor. Ancak tanınmış bankalar haricinde ülke içinde teknolojiyle gelişmek isteyen başka kurumlar da var. Güncel bir gelişme, Cecabank’ın öncülüğünde bir grup bankanın Grant Thorton firmasının danışmanlığında Blockchain konsorsiyumu kurması oldu.

Cecabank tarafından yapılan resmi açıklamada platforma üye diğer bankaların ismi belirtilmemekle birlikte ülke bankacılık sektörünün yüzde 33’ünü temsil edenler ifadesi kullanılıyor. İspanyol El Pais gazetesine göreyse diğer bankalar şöyle sıralanıyor: Abanca, Bankia, CaixaBank, Kutxabank, Ibercaja, Liberbank ve Unicaja.

Yapılan resmi açıklamaya göre konsorsiyumun birden fazla amacı var. Blockchain’in temelini oluşturacağı yeni platformun öncelikli amacı kara para aklamayla mücadele. Bununla birlikte bankaların müşterilerini daha iyi tanımasını sağlayacak, yine Blockchain bazlı bir müşteri tanıma sistemi de oluşturulacak.

Konsorsiyum üyeleri, kurulacak araştırma merkezinde geliştirilen çözümleri kendi kurumlarına adapte etmek için daha az efor sağlamanın ötesinde maliyetlerini de azaltmış olacak. Ülkenin önde gelen bankalarından BBVA ve Banco Santander’in bu konsorsiyuma dahil olması ise şimdilik beklenmiyor. Her iki kurum da bir süredir kendi içlerinde Blockchain bazlı projeler yürütüyor.